Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Cüneyt ARITÜRK
Cüneyt ARITÜRK

ÜRETİMSİZ VE SANAYİSİZ EKONOMİ!

Türkiye’nin ekonomik modeli nedir  diye sorulacak olursa, benim cevabım (ÜRETİMSİZ VE SANAYİSİZ EKONOMİK MODEL) olur. Hiç böyle  bir ekonomik model olur mu diye sorarsanız, ispatı ortada…

Son 20 yılda Türkiye’de kurulmuş tek bir sanayi tesisi var mı! Bırakın, yeni sanayi tesislerinin kurulmasını, mevcut olanlar bile özelleştirme adı altında satılarak, birilerine peşkeş çekilmedi mi! Türkiye’de sanayiye verilen önem bundan da belli olmuyor mu!

Peki, sanayiden vazgeçtik derken, üretime ne derece önem verdik, bir de buna bakalım. Tarım ve hayvancılık ne durumda. Dünyanın kendisine yeterli 7 ülkesinden biriyken saman ithal eder hale düşürülmedik mi! Kesim şekli İslami kurallara uygun olmadığı için murdar olan   et bile ithal etmedik mi!

Aslında sanayi ve üretim (tarım – hayvancılık) birbirinin tamamlayıcısı unsurlardır. Üretim olan yerde, sanayi; sanayi olan yerde üretim vardır. Biz bunların ikisini de katletmişiz. Peki, ne yapmışız, ülkenin bütün varlığını, hatta ülkenin varlığıyla yetinmeyerek ve dış borçlar edinerek, sağladığımız bütün ekonomik gücü betona yatırmışız. Saraylar, Havaalanları, köprüler, duble yollar gibi sermayesinin dönüşü olmayan yatırımlarla uğraşmışız, sayıları bir elin parmağı kadar olan müteahhitlerin servetlerine, servet katmışız!

Maalesef, ekonomimizin modeli bu! Sanayisiz ve üretimsiz, ranta açık ve dünyada benzeri olmayan bir kalkınma modeli. Daha öz bir ifadeyle zengini daha zengin, fakiri daha fakir yapan bize münhasır bir kalkınma modeli!!!

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER