REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

ÜRÜNLERİMİZİ PAZARLAYAMIYORUZ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ÜRÜNLERİMİZİ PAZARLAYAMIYORUZ
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
10 views
07 Kasım 2017 - 12:37
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Birbirinden değerli birçok ürünümüz var.  Kimilerinin değerini biliyoruz ama  başkalarına anlatamıyoruz ve piyasada almaları gereken değeri almalarını sağlayamıyoruz. Bunların arasında Pervari Balı, Siirt Fıstığı ve Zivzik Narı başı çekiyor.

Kimilerinin değerini bizler bile yeteri kadar bilmiyoruz. Bunlara örnek olarak Hattıl Arus Armudumuzu, Tayfi Üzümümüzü ve artık pek ekilmeyen Pirinç ile Susamımızı da verebiliriz. Değerini bildiğimiz halde tüketiciye  anlatamadığımız ürünlerimizin başında gelen fıstık ve balın piyasadaki durumuna baktığımızda gerçekten emsallerine göre çok daha düşük fiyatlarla satılıyorlar. Bugün Siirt fıstığının tat ve fiziki görünüm itibariyle Antep fıstığından kat-kat daha  üstün olduğunu herkes kabul ediyor. Antep fıstığı, daha yağlı ve koyu yeşil olması nedeniyle  baklava ve çikolatada tercih edilirken, daha az yağlı, daha iri ve daha kolay çıtlatılabilir olması nedeniyle de Siirt Fıstığı kuruyemişte tercih ediliyor. Ama gelin görün ki, fıstığımız bu üstün özelliklerine rağmen Antep fıstığı ile ya başa baş bir fiyatla ya da daha düşük bir fiyata satılıyor.

Antep Ticaret Borsasında kavrulmuş Antep fıstığı 50 ile 58 TL. arasında bir fiyatla satılırken, aynı borsada fıstığımız 45 ila 51 TL. arasında bir fiyatla alıcı buluyor.  İç ya da kavrulmamış fıstık olsa çikolata veya baklavacılıkta bir talep vardır fiyatı bu nedenle yükselmiştir derim. Ancak gelin görün ki, kavrulmuş fıstık bizim iddialı olduğumuz nokta ve bu noktada Antep’in gerisinde kalıyoruz ve insan buna yanıyor.

Bir başka örnek balda yaşanıyor. Elimde 9 Eylül Üniversitesinin yaptığı Anzer ve Pervari Balı analizlerine ilişkin raporun fotokopisi var. Burada tek-tek şu alanda Anzer, bu alanda Pervari balı daha üstündür diye sıralamanın bir yararı yok. Ancak şunu söyleyebilirim ki, her iki balın tahlillerinde kimi değerlerde Pervari balı daha üstünken, kimilerinde Anzer balı üstün. Bazı değerler ise neredeyse birbirine eşit durumda. Besin değerleri bu iken, iki balın fiyatını kıyaslamak bile abes. Çünkü Anzer Balı Pervari balının neredeyse 7 katı fiyatına satılıyor.  Peki bunun nedeni sizce  pazarlamadaki yetersizlik  değil midir?

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.