Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Usta Tiyatrocu Jeyan Mahfi Tözüm, 94 Yaşında Hayata Gözlerini Yumdu

Tiyatro sanatçısı Jeyan Mahfi Tözüm 94 yaşında hayata gözlerini yumdu. Usta oyuncu ve dublaj sanatçısının ölüm haberi sevenlerini yasa boğdu.

Tiyatro sanatçısı Jeyan Mahfi

İllüzyonist ve tiyatro oyuncusu Sermet Erkin, sosyal medya hesabında dikkat çeken bir paylaşımda bulundu. Ünlü isim; Türkan Şoray, Filiz Akın, Hülya Koçyiğit, Fatma Girik, Emel Sayın, ve Gülşen Bubikoğlu’nun da aralarında bulunduğu birçok oyuncunun Yeşilçam’da seslendirmesini yapan Jeyan Mahfi Tözüm’ün hayatını kaybettiğini açıkladı.

ACI HABERİ DUYURDU!

Sermet Erkin paylaşımında şu ifadelere yer verdi: “Cumhuriyetin 100. yılına bastığı gün neredeyse cumhuriyetle yaşıt bir sanatçıyı kaybettik!

Türk Tiyatro ve dublaj sanatının en uzun devri kapandı. Sanat hayatı en uzun sanatçımızı, değerli büyüğümüz Jeyan Mahfi Ayral Tözüm’ü biraz önce kaybettik. Cenazesi yarın Zincirlikuyu Mezarlık Caminde öğle namazı sonrası kaldırılarak, aynı mezarlıkta babasının yanına defnedilecek. Türk tiyatrosunun ve sevenlerinin başı sağ olsun.

JEYAN MAHFİ TÖZÜM KİMDİR?

Jeyan Mahfi Tözüm 6 Ağustos 1929’da sinema ve tiyatro sanatçısı Necdet Mahfî Ayral’ın kızı olarak İstanbul’da dünyaya geldi.

Jeyan ismini Babası Necdet Bey koymuştur. O, kimsede olmayan ilginç bir isim bulmak için Kamus-i Türki’den (Türkçe sözlük) faydalanmıştır.

Jeyan Mahfi Tözüm Beyoğlu Kız Lisesi’nden mezun olmuştur. İlk kez 1939’da 8 yaşındayken Henrik İbsen’in ‘Peer Gynt’ isimli dünya çapında bir eserinde Muhsin Ertuğrul tarafından sahneye çıkarıldı. Tiyatroya da dublaja da babası elinden tutup götürdü. Dublaja 10 yaşında ”Mutlu Günler” adlı bir filmin seslendirmesiyle başladı.
100’e yakın tiyatro oyununda görev yaptı. Sinema ve dizi filmlerde rol aldı.

Eski Türk filmlerindeki kadın seslerinin büyük bir çoğunluğu onundur. Başta Türkan Şoray, Filiz Akın, Fatma Girik, Emel Sayın, Belgin Doruk, Gülşen Bubikoğlu, Ahu Tuğba olmak üzere birçok oyuncuyu sayısız filmde seslendirdi. “Beklenen şarkı” adlı film 1954 yapımı olup Jeyan Mahfi, Zeki Müren, Cahide Sonku ve Hadi Hün ile birlikte rol almıştır. Bu film Zeki Müren’in beyaz perdeye ilk adım attığı filmdir.

1978’de bir trafik kazasında vefat eden ses mühendisi Rauf Tözüm ile 1958’de evlendi, İris Tözüm adında bir kızı ve bir torunu vardır.

Rauf Tözüm ile 1958 yılında dünya evine girdi. Sinemayı bıraktı ve tiyatro oyunculuğunda karar kıldı. 1964-65’te Çalıkuşu oyununun unutulmaz oyuncusu olur. 1978’de tiyatro sahnelerini de bıraktı. Televizyon dizilerinde oynadı. Üç yıl kadar radyoda reklam spikerliği de yaptı.