Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Yusuf Salih ARITÜRK
Yusuf Salih ARITÜRK

ÜSTESİNDEN GELMEK MÜMKÜN!..

Ayrıştırıcı ve ötekileştirici yöntemlerle sığınmacı sorununa çözüm ortaya koymak yerine, tarihsel bağları da göz önüne alarak iyi komşuluk ilişkileri çerçevesinde, uzlaşıcı yöntemlerle göçmen sorununun üstesinden gelmek mümkündür.

Son dönemlerde göçmen bağlamında ülkemiz içinden çıkılması güç yeni bir sorun daha eklenmeye çalışılmaktadır.. Ortadoğu coğrafyasında karşılıklı ortak jeopolitik menfaatlerimizi koruyacak ve ileriye yönelik ilişkileri geliştirecek politikaları ön plana alacak doğrultuda mülteci sorununa akıllıca çözümler ortaya koyulması gerekmektedir..  Gerginliğe neden olabilecek kriz yöntemleriyle sığınmacı sorununu çözüme kavuşturma isteği, yeni sorunları da beraberinde getirecektir.. Türkiye’mizin Suriye ve Irak sınırlarında kabile ve akraba ilişkilerini de dikkate alarak daha yapıcı yöntemlerle sığınmacı sorununu çözüme kavuşturması, ileride müspet sonuçları da beraberinde getirebilir.

Türkiye’de sığınmacılar üzerinden çıkarılmaya çalışılan gerginliğin arkasında, sözde stratejik ortağımız ABD’nin Kuzey Doğu Suriye’de terör örgütü PYD’nin faaliyetlerini unutturma çabası bulunmaktadır.. “ABD’nin Suriye’nin Kuzey Doğusunda faaliyet gösteren SDG’ye, sürekli stratejik askeri teçhizat ve malzeme desteği vermesi, gelecekteki istikrarsızlığın da altyapısını oluşturmaya yönelik bir faaliyettir.. İleride bu yapılanmanın barışçıl amaçlara yönelik olmasını düşünmek safdilliktir. Suriye’de kendi stratejik çıkarlarını maskelemeye çalışan ABD’nin son gelişmelerde hedefine ulaşmakta olduğunu görmek mümkün..  Tam da bu noktada bazı bireysel olumsuzlukları öne sürerek Türkiye’nin yumuşak karnını oluşturan ‘göçmen politikası’ üzerinden farklı etnisiteleri topyekûn ötekileştirmeye yönelik politikaların ihdas edilerek algıya yönelik gündem oluşturulmaya çalışılması, şüphesiz Kuzey Doğu Suriye’deki PYD, YPG unsurlarının ana gövdesini oluşturduğu SDG’nin faaliyetlerini unutturmaya yönelik sinsi planın bir parçasıdır.”

Hükümetin ‘düzensiz göç’ ü oluşturan illegal geçişler konusunda gerekli tedbirleri alması hayati önem taşıyor.. Diğer yandan, Türkiye’ye ekonomik açıdan artı katkı sağlayan ve önemli yatırımlara imza atan yabancı uyruklu kişi ve kuruluşların da bu kefeye konularak çeşitli yollarla tedirgin edilmeye çalışılmaları ülkemize faydadan çok zarar verebilecek bir davranış şeklidir.. Özellikle Batı’da Müslümanlara karşı başlatılan etnik ayrıştırma ve İslamofobi anlayışlı politikalarının zirve yaptığı bir dönemde, bu ve benzeri politikaların sırf oy devşirme adına Türkiye’ye aplike edilmeye çalışılması uzun vadede Türkiye’ye faydadan çok zarar verecektir.

Yıllarca ev sahipliği yaptığımız savaş mağdurlarının yeniden ülkelerine geri dönerken, onları ötekileştirerek değil, barışçıl, yapıcı, birleştirici politikalarla ve kardeşlik ruhuyla geri göndermemiz ileriye yönelik Türkiye’mizin Kuzey Suriye’de oluşturmaya çalışacağı politikaların uygulanmasında büyük önem taşımaktadır.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER