REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

UZAKTAN BAYRAMLAŞMA

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
UZAKTAN BAYRAMLAŞMA
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
39 views
27 Temmuz 2020 - 12:35
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Coronavirüs önlemleri cümlesinden olarak Mart ayında tatil edilen ilkokul, orta ve liselerde uygun mütalaa edilen “uzaktan eğitim” uygulamasının 31 Ağustos tarihinde sona ereceği belirtildiği için, yeni eğitim yılında nasıl bir uygulamaya gidileceği; veli, öğretmen ve öğrencilerin merak konusu olmaya devam etmektedir. Yeterli derslik bulunmaması, eğitim konusundaki olası sıkıntıda en önemli etken olacaktır sanırım. 2019 yılında ikili eğitime son verileceğine yönelik açıklamalar başka müjdeler gibi laftan öteye geçmezken bu çok önemli olumsuzluk, halen ciddi şekilde sorgulanmış değildir. Elbette uzaktan eğitim, yüz yüze eğitim gibi yararlı olamaz ama başka ülkelerde olduğu gibi önlem olarak uygulanması gerekiyordu ve ilgililer de gereğini yerine getirdiler.

Virüsün arz ettiği tehlike atlatılmamış olduğundan ülkeler, tıp otoritelerinin önerileri doğrultusunda önlemlerini sürdürüyor ve ülkemizde bazı Bilim Kurulu üyeleriyle ilgili uzman doktorlar, önümüzdeki Cuma günü ulaşacağımız Kurban Bayramında yüz yüze bayramlaşma yerine telefonla bayramlaşma önerisinde bulunuyorlar. Yani; “Uzaktan Bayramlaşmayı” tavsiye ediyorlar. Tabii ki bu uyarılara riayet etmek menfaatimiz icabıdır derken, her türlü kalabalığın virüsü yaygınlaştırabileceği görüşünü dile getirerek uyarıda bulunan  sağlık uzmanlarının başka alanlardaki kalabalıklara da dikkat çekmeyi bir görev olarak telakki etmeleri gerektiğinin de altını çiziyorum. Telefonla uzaktan bayramlaşma, önemli bir aksama yaşatmayacaktır. Zira, 82 milyon nüfuslu ülkemizde kullanılan cep telefonu sayısı, nüfusumuzu aşmıştır. İlk günü Cuma gününe denk gelen Kurban Bayramı 4 gün olup Pazartesi günü uğurlamış olacağız. Şayet bayramın birinci günü Pazartesi’ye denk gelseydi, pandemiye rağmen bayram tatili 9 gün olarak belirlenebilirdi, ancak böyle bir ihtimal zayıftır. Kalabalıkların salgını yaygınlaştırması ihtimali bulunmasaydı bayram tatilini uzun tutmak, mutlaka fayda tevlit ederdi. Nasıl olsa çoğu kurumda hiçbir şey üretilmiyor. Yaz mevsiminin sıcağında klimaları açmak ve parlak güneşe rağmen elektrikleri söndürme ile benzeri durumların zarar verdiğini düşündüğümden  bunu söylüyorum.

Kalabalıklardan uzak kalmamız ve sosyal mesafeye riayet etmemiz gerektiğine dikkat çekenler kimi zaman yaptıkları çağrıya kendileri uymuyorlarsa da ben yine;  Bayram ziyaretlerini yüz yüze gerçekleştirme yerine telefonla “uzaktan bayramlaşmayı” tercih edelim diyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.