REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

UZAYAN KRİZ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
UZAYAN KRİZ
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
3 views
06 Nisan 2018 - 15:40
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Suriye sorununa kalıcı bir siyasi çözüm üretmek için garantör devletler olarak devreye giren Türkiye, Rusya ve İran’ın liderleri, geçen Çarşamba günü Başkentte bir araya gelerek görüştüler ve görüşme sonrasında kameraların karşısına geçerek yaptıkları açıklamalarda mesajlar verdiler. Suriye’nin toprak bütünlüğü için aynı görüşü paylaştıkları gözlemlenen görüşlerde Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan, hedeflenen sonucu alabilmek için Suriye’deki tüm terör örgütlerinin temizlenmesi gerektiğine ve Türkiye’nin bu konudaki kararlılığına vurgu yaptı.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani de son yıllarda bölgemizde yaşanan en önemli sorunun terörizm olduğunu ve adını vermeden ABD’nin terörizme destek verdiğinin altını çizerek, Suriye halkının kendi geleceğini tayin etme konumuna taşınması gerektiğini dile getirdi. Rus lider Putin de gerçekleştirdikleri görüşmelerde önemli konularda mutabakat sağlandığını ve Suriye bağımsızlığının her üç devletçe önemsendiğini söyledi..

Suriye konusunda bazı ülkelerin yaptıkları hesap tutmayınca bu komşu ülkedeki, kanlı olaylar yedinci yılına ulaşmış oldu, yaklaşık 500 bin kişi hayatını kaybederken milyonlarca Suriye’li başka ülkelere sığınmak mecburiyetinde kaldı.  Türkiye olarak Suriye’deki gelişmelerden en çok zarar gören ülke durumundayız ve bu gerçeği tüm dünya ülkeleri bilmektedir. Bu ülkenin  tüm terör gruplarından temizlenmesi, ülkemiz açısından hayati önem taşımaktadır ve bu nedenle üç ülke tarafından üretilmesi hedeflenen kalıcı bir siyasi çözümün, gecikmeden sağlanması gerekir.

Bir müddet önce ABD Başkanı Trump, Suriye’deki askerlerinin çekileceğini açıkladıysa da başka ABD’li yetkililerden değişik söylemler var ve bu nedenle ABD’nin bundan böyle Suriye için nasıl bir tavır takınacağı merak ediliyor. ABD’nin tutumu belli olmadıkça Suriye için sağlanması hedeflenen kesin çözümün ne zaman gerçekleşeceği noktasında bir tahmin yapılamaz sanırım.

Yedinci yılına ulaşan Suriye krizine bir an önce çözüm üretilmesi, bölgedeki tüm ülkeleri rahatlatmış olacaktır ve bu bakımdan Türkiye-Rusya ve İran’ın bu gayretlerine destek verilmesi gerekir ama, bazı hesapların bu beklentiye gölge düşüreceği görüşleri paylaşılmaktadır. Dilerim, bu görüşlerde yanılgı olur.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.