Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

VALİ ATİK GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ; CORONA VİRÜSTEN HAVALİMANINA KADAR HERŞEY KONUŞULDU

Vali Ali Fuat Atik

Vali Ali Fuat Atik basın mensupları bir kafetaryada düzenlenen basın toplantısında Siirtspor ve Corona virüsten havalimanına kadar gündemdeki bütün konulara açıklık getirdi.

Siirt  İl Özel İdarespor’un emin adımlarla şampiyonluğa doğru ilerlediğini belirten Vali Atik, bu takımın giderlerinin İl Özel İdare Genel Sekreterliği bütçesinden sağlandığına dair dedikodulara açıklık getirdi ve tek bir kuruş harcanmadığını, harcanmasının da yasal olarak mümkün olmadığını belirtti. Son  Cizrespor maçındaki tezahüratlarından dolayı seyircilere teşekkür eden Vali Atik, Siirtspor’a devlet imkanlarından tek bir kuruş harcanmadığını kesinlikle belirtmek isterim. Bunu yasal olarak da yapmamız mümkün değildir. Bir tek desteğimiz İl Özel İdare Genel Sekreterliğine ait otobüsün deplasmanlarda kullanılmasıdır ve tesis için on bin lira kira ödeniyor” dedi.

Tesislerin ikinci etabına da değinen  Vali Atik, burada geleceğin futbolcularının eğitileceğini belirterek, bu tesisin 30 yatak kapasiteli olacağını ifade etti ve; “İkinci etap tesis 30 yataklı olacak ve bu tesis tamamlandıktan sonra hocalarımız yetenekli gençleri tespit etmek amacıyla bir çalışma yapacaklar. Tespit edilen gençler burada yetiştirilerek hem futbolda kariyer yapacaklar hem de eğitimlerini sürdürecekler dedi.”

Vali Atik, bu konuda biri Siirtli diğeri Şırnaklı iki genç yeteneğin kendisinin yaptığı girişimler sonucu   Trabzonspor’a  kazandırıldığını hatırlattı.

Corona virüsün dünyayı kuşattığını ifade eden Vali Atik, il olarak sağlık açısından gereken önlemlerin alındığını söyledi.

Yolları Ilısu Baraj Gölü altında kalan köylerin durumuna ilişkin bir soru üzerine Vali Atik, hafta içinde Cumhurbaşkanlığından bir yetkilinin kendisini aradığını ve vali olarak bu yol hakkındaki görüşlerini sorduğunu belirterek, vatandaşa hizmetin parayla ölçülemeyeceğini ifade etti.

Vali Atik, “Bu konuyu gerekçeleri ile birlikte anlattım. Vatandaşa götürülecek hizmet parayla ölçülmez. Vatandaşımızın ulaştığı konforu geriye götüremeyiz, vatandaşlarımız bu köylerden 15-20 dakikalık bir zaman diliminde kente gelebiliyorlardı. Yeni durumda bu süre 1.5-2 saate ulaştı. Üstelik bu yolun önemi yalnızca orada yaşayan vatandaşlarımız için değil, aynı zamanda kent içinde önemlidir ve güvenlik güçlerimizle sağlık personellerimiz de bu yolu kullanacaklar” dedi.

Vali Atik, bu yolun yapılması gerektiği yönünde ayrıntılı bir raporu da Ankara’ya ilgili birimlere gönderdiğini belirtti.

Havalimanı konusuna da değinen Vali Atik, bu limanda pistin yönünün değiştirilmesini önerdiğini belirterek, bu öneriyi Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü ve ilgili bakan yardımcısına aktardığını ifade ederek; “Şimdi bu yönde araştırmalar yapılıyor ve bu araştırmalar olumlu sonuç verirse pistin yönünün değiştirilmesi için çalışmalar başlatılacak. Terminal ihalesi iptal edildi. Zaten bu durumdaki bir havalimanı için terminal binasının çok fazla bir işlevi olmazdı. Ancak şunu kesinlikle belirtmeliyim ki, havalimanın Kurtalan’da kurulması gibi bir düşünce veya bir karar yoktur. Bu araştırmalar olumsuz sonuç verdiği takdirde başka alternatifler araştırılacak ve o zaman Kurtalan değerlendirilebilir” dedi.

Tıp Fakültesi ve Devlet Hastanesi ek bina yapımı ile ilgili işlemlerin de devam ettiğini belirten Vali Atik, hükümetin gündeminde bir valiler kararnamesi olmadığını ve kendisinin de görevinin başında olduğunu, Siirtpor’un da şampiyonluğunu görmek istediğini söyledi.

Tefecilik konusundaki bir soruya cevap veren Vali Atik, bu konuda vatandaşların kendilerine yardımcı olmadığını belirterek, hiçbir gücün devlet gücünün üstünde olamayacağını söyledi.

Vali Atik, “Vatandaş tefecilik konusunda gelip derdini anlatıyor. Ancak şikayet et, iki satırlık dilekçe ver dediğimiz zaman bundan çekiniyor ve öyle olunca da biz bunu ispat etmekte zorlanıyoruz. Bu konuda vatandaşımızın çekinmeden gelip bize şikayetini yapmasını istiyoruz” dedi.

Vali Atik, uyuşturucu konusunda Emniyet ve Jandarmanın büyük operasyonlar gerçekleştirdiğini ifade ederek, uyuşturucu konusunda Mart ayında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun da katılacağı bir toplantı düzenleneceğini belirtti.

Vali Atik, yine bir soru üzerine çiftçi mallarının ve fıstık bahçelerinin korunması konusunda Jandarma ile konuşacağını da sözlerine ekledi.