Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Vali Dr.Kemal Kızılkaya Başkanlığında Haziran Ayı Güvenlik ve Asayiş Bilgilendirme Toplantısı Gerçekleştirildi

Siirt Valisi Dr. Kemal Kızılkaya, 2024 yılı Haziran ayına ilişkin İlimiz genelinde meydana gelen asayiş ve güvenlik olaylarını değerlendirdiği “Siirt’in Huzuru Güvenlik ve Asayiş Bilgilendirme Toplantısı” düzenleyerek, kamuoyuna açıklamalarda bulundu.

Siirt Valisi Dr. Kemal

Siirt’in Huzuru Güvenlik ve Asayiş Bilgilendirme Toplantısı açılışında Vali Kızılkaya yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Sözlerime başlamadan önce hepinizi saygıyla, sevgiyle ve muhabbetle selamlıyorum.

Siirt’in huzuru “Türkiye’nin Huzuru” diyerek çalışmalarımıza azimle devam ettiğimiz bu yolda, Saygıdeğer Siirtli hemşehrilerimizin bilmesini isterim ki;

Hangi büyüklükte olursa olsun, halkımızın huzurunu kaçıran başta terör örgütü olmak üzere, tüm suç örgütlerine şehir eşkiyalarına ve zehir tacirlerine nefes aldırmayacağız.

Emniyetimiz, Jandarmamız ve Adli Teşkilatımızla birlikte ilimizin huzur ve güveni için bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da vatandaşımızın emrinde olacağız.

Huzur ve kardeşlik kenti Siirt’imizin güvenlik ve asayişi ile ilgili olarak geçtiğimiz ay yani Haziran ayında yapılan çalışmalar hakkında siz değerli hemşehrilerimiz, kamuoyunu şeffaf yönetim anlayışımız çerçevesinde bilgilendirmek;

Başta terör suçları ve terör örgütleri ile mücadele olmak üzere göçmen kaçakçılığı, zehir tacirleri, organize suç örgütleri, kaçakçılık asayiş suçları ve trafik olaylarına ilişkin yürütülen yoğun ve kararlı mücadelelere ilişkin 2024 yılının Haziran ayına ait verileri sizlerle paylaşmak isterim.

 “TERÖRLE MÜCADELE”

İlk olarak ‘TERÖRLE MÜCADELE’ kapsamında yapılan çalışmalar ile ilgili açıklamalarda bulunan Vali Kızılkaya;

“Terör ve Terör örgütleri ile Mücadelemiz son Terörist etkisiz hale getirilinceye kadar amansız bir şekilde kararlılıkla devam edecektir. Bu çerçevede yürütülen çalışmalarda;

Bölücü terör örgütü PKK’dan FETÖ’ye, aşırı sol terör örgütlerinden, dini istismar eden terör gruplarına kadar her türlü terör örgütü ile amansız bir mücadele veriyoruz ve vermeye de devam edeceğiz.

İlimizde Haziran ayı içerisinde icra edilen (13)  terör operasyonu faaliyeti kapsamında;

 • (2) adet sığınak/mağara bulunarak imha edilmiştir.
 • (1) adet Bixi (PKM) makineli tüfek,
 • (2) Adet AK47 kaleşnikof piyade tüfeği,
 • (2) adet EYP, (4) adet el bombası,
 • (5) adet RPG-7 mühimmatı,
 • (9) adet RPG-7 sevk fişeği,
 • (2) adet 60 mm. havan mühimmatı,
 • (11) kg amonyum nitrat,
 • (19) adet tüp,
 • (309) metre elektirik kablosu,
 • (1,5) metre saniyeli fitil,
 • (99) adet 7.62 mm. çapında mühimmat,
 • (200) adet uçaksavar mühimmatı ve muhtelif malzemeler ele geçirilmiştir.

Sosyal Medya Üzerinden Terör Örgütü Propagandası yaptığı tespit edilen (2) şahıs, (FETÖ/PYD) Terör Örgütüne Üye Olma suçundan aranan (1) şahıs, PKK/KCK terör örgütüne fon sağlamak suçundan aranan (2) şahıs olmak üzere toplam (5) şahıs yakalanarak adli işlem başlatılmıştır.

Tüm bu çalışmalarla birlikte, İlimiz genelinde her türlü terör faaliyetlerine yönelik havalimanı, otogar ve tren garında (101) şahsa yönelik Risk Analiz çalışması gerçekleştirilmiş, ayrıca terörle mücadelede önleme ve bilgilendirme faaliyetleri kapsamında; ilimiz genelinde (47) hanede (128) kişiye ulaşılarak bilgilendirme faaliyetleri gerçekleştirilmiştir.

2023 yılı Mayıs ayına göre; ilimizde terör örgütlerine yönelik yürütülen operasyonlarda % 200’ lük artış sağlanmıştır.

Bu operasyonlarda son terörist; ülkemiz ve milletimiz için bir tehdit unsuru olmaktan çıkarılıncaya kadar azim, inanç ve kararlılıkla devam edecektir.

‘NARKOTİKLE OPERASYONLARI VE UYUŞTURUCUYLA MÜCADELE’ konu başlığı hakkında açıklamalarda bulunan Vali Kızılkaya;

“Aynı azim ve kararlılıkla toplumumuzu, aile yapımızı, gençlerimizi tehdit eden, zehirleyen uyuşturucu çeteleri ile mücadelemizde amansız bir şekilde devam etmektedir. Bu kapsamda;

Haziran ayında (62) operasyon icra edilmiş olup; (83) şüpheli şahıs hakkında adli işlem uygulanmış,  (6) şahıs Uyuşturucu İmal ve Ticareti suçundan tutuklanmış, (16) şahıs hakkında da adli kontrol tedbiri uygulanmıştır.

Yapılan operasyonlar sonucunda; 

-1 Kilo 142 Gram Kubar Esrar

-41 Gram Eroin,

-30 Gram Kokain,

-1 Kilo 124 Gram Metamfetamin,

-12 Kök Kenevir Bitkisi,

-6 adet Uyuşturucu Kullanma Aparatı,

-15 adet Uyuşturucu Hap,

-1 Adet Sentetik Ecza ele geçirilmiştir.

Narkotik maddelerin ve şüphelilerin yakalanması amacıyla mücadelemiz kararlılıkla sürerken, vatandaşlarımızın UYUMA ihbar projesini etkin bir şekilde kullanmaları yönünde eğitim ve bilgilendirme faaliyetlerine ara verilmeksizin devam etmekteyiz.

Ayrıca “En iyi Narkotik Polisi Anne” uygulaması eğitimi kapsamında (60) anne ve anne adayına da bilgilendirme yapılmıştır.

Bu vesile ile ifade etmek gerekir ki, hemşehrilerimizin İçişleri Bakanlığımız tarafından geliştirilen UYUMA mobil aplikasyonunu kendi telefonlarına indirmeleri ve böylece çevrelerinde gördükleri olumsuzlukları güvenlik güçlerimize aktarmaları narkotik olaylar karşısında birlikte mücadelemizin en güvenilir ve pratik yoldur.

KAÇAKÇILIK VE ORGANİZE SUÇLARLA MÜCADELE’ konusunda yapılan çalışmalar hakkında da bilgi veren Vali Kızılkaya;

“Üzerinde hassasiyetle durduğumuz diğer bir konu da Kaçakçılık Ve Organize Suçlarla Mücadele’dir.

İl Merkezi ve ilçelerimizde bu çerçevede yapılan çalışmalarda;  Haziran ayı içerisinde; (32) operasyon icra edilmiş, (47) şüpheli şahıs hakkında adli işlem uygulanmıştır.

Yapılan çalışmalar neticesinde;

-3 bin paket Bandrolsüz Kaçak Sigara

-25 adet gümrük kaçağı cep telefonu

– 1 Ton 660 Kilogram Kaçak Akaryakıt ile 1 adet Tabanca ve 12 adet fişek ele geçirilmiştir.

Diğer bir konu başlığı olan ‘SİBER SUÇLARLA MÜCADELE’ ile ilgili bilgi veren Vali Kızılkaya;

“Suç ve suçlularla olan mücadelemizde vatandaşlarımızı hiç bir alanda yalnız bırakmadığımız gibi siber vatanda da siber suçlarla mücadele kapsamında da daima hemşehrilerimizin yanında ve hizmetinde olmaya devam ediyoruz.

İl Emniyet Müdürlüğü ve Jandarma Komutanlığı Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüklerimizce yapılan çalışmalarda;

Haziran ayında (22) siber olayı gerçekleşmiş olup, (16) olay aydınlatılmıştır.

Terör Örgütü Propagandası yapan (56) kişi

Halkı Yanıltıcı Bilgiyi Alenen Yayma (4) kişi hakkında adli işlem uygulanmıştır.

Ayrıca yasadışı bahis oynatan ve Müstehcen içerikli paylaşım yapan (482) sitenin kapatılması sağlanmıştır.

Adli Bilişim materyal incelemesi faaliyetleri kapsamında (75) materyal gerekli işlemleri tamamlanarak soruşturmacı birimlere teslim edilmiştir.

Bununla birlikte Vatandaşlarımızın Siber Farkındalıklarının artırılması kapsamında Sosyal medya/internet üzerinden Dolandırıcılık olaylarına karşı Bilgilendirilmeleri maksadıyla (234)  vatandaşımıza da farkındalık eğitimleri düzenlenmiştir.” dedi.

İlimizde ‘DÜZENSİZ GÖÇLE MÜCADELE’ konusunda da yapılan çalışmalar hakkında bilgiler veren Vali Kızılkaya;

“Tüm Ülkemizde olduğu gibi ilimiz genelinde de düzensiz göçle mücadele konusundaki çalışmalarımız kararlılıkla devam etmektedir.

Siirt il genelinde Haziran ayı içerisinde düzenlenen 2 ayrı operasyonda 3 düzensiz göçmen yakalanmıştır.

Ülkemize yasadışı yollarla giren ve haklarında adli işlem yapılan 3 düzensiz göçmen Şanlıurfa Geri Gönderme Merkezine teslim edilmiştir.

Ayrıca yol izin belgesi bulunmadan seyahat eden (7) Suriye uyruklu şahıs hakkında da idari yaptırım uygulanmıştır.

Ayrıca araç sürücüsü Suriye uyruklu şahıs ehliyetsiz araç kullandığından (26.644 TL) para cezası uygulanmış ve trafik sigortası olmayan araç trafikten men edilmiştir” dedi.

İlimizde ASAYİŞ OLAYLARI’ hakkında açıklamalarda bulunan Vali Kızılkaya şu ifadelere yer verdi:

“İlimizde Hırsızlık, yan kesicilik, dolandırıcılık, gasp, kumar, cinayet, kadına yönelik şiddet gibi ASAYİŞ OLAYLARI bakımından da suç ve suçlularla mücadelemiz amansız bir şekilde devam ediyor.

Haziran ayı içerisinde Siirt il genelinde (527) Asayiş olayı meydana gelmiş, (448) olay aydınlatılmıştır.

Bu çerçevede önem verdiğimiz bir başka hususta, ilimizde aranan şahısların yakalanmasına yönelik çalışmalarımızdır.

İlimizde suç işlemiş veya suça karışmış aranan şahısların aramızda dolaşmasına asla müsade etmedik ve etmeyeceğiz.

Bu konuda ilimizde son 1 ay içerisinde;  5 yıla kadar hapis cezası alan 20 kişi, 5 ile 10 yıl aralığında hapis cezası alan 3 kişi, 10 yıl ve üzeri hapis cezası alan 3 kişi, ifadeye yönelik aranan 85 kişi olmak üzere toplam 111 aranan şahıs kolluk kuvvetlerimizin yoğun çalışmaları neticesinde;

68’i yakalanmış, (58) şahıs ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakılmış, (10) şahıs ise adli makamlarca tutuklanmıştır.

Son aranan şahıs ta yakalanıp adalete teslim edilene kadar, operasyonlarımız kararlılıkla ve aralıksız olarak devam edecektir” ifadelerini kullandı.

ORMAN VE ÖRTÜ YANGINLARI İLE BOĞULMA OLAYLARI’na karşı alınan tedbirler ve yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler veren Vali Kızılkaya;

“İlimizde hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi, Orman Ve Örtü Yangınları ile birlikte baraj ve göletlerde de boğulma olaylarına sebebiyet vermektedir.

İlimizde bu tür olayları yaşanmaması için Valiliğimizce önemli tedbirler alınmıştır.

Siz değerli hemşehrilerimizin esenliği ve güvenliği için geçen hafta alınan ve kamuoyuna da duyurulan tedbirleri sizlerle paylaşmak isterim.

İlimizde hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ve yangın riskinin önceki yıllara göre daha yüksek olması ve sınırlı miktarda bulunan orman varlığımızın korunması amacıyla, 25 Haziran 2024 tarihinden itibaren il sınırları içerisindeki ormanlık alanlara girişler ikinci bir duyuruya kadar yasaklanmıştır.

Alınan yasaklama kararına uyulması konusunda jandarma, emniyet ve orman muhafaza birimleri tarafından kesintisiz olarak denetimler devam etmektedir. Kararlara uymayanlar hakkında Orman Kanunu, Türk Ceza Kanunu ve Kabahatler Kanunu hükümlerine göre adli ve idari işlem uygulanacaktır. Orman yangınları konusunda vatandaşlarımızın gerekli hassasiyeti göstereceklerine olan inancım tamdır.

Yine Siirt İl geneli için aldığımız Valilik Genel Emri ile anız yakmak kesinlikle YASAKLANMIŞTIR.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüz ve İl Jandarma Komutanlığımız ekipleri tarafından hasat dönemi sonuna kadar riskli alanlarda günlük denetim ve devriye görevleri sıklıkla yapılmaktadır.

İl genelinde tarlasında anız yakanlara ise dönüm başına 1933 TL idari para cezası uygulanacaktır. Unutmayalım, yanan anızlar, sadece toprağı değil, geleceğimize de yakar.

Boğulma olaylarının yaşanmaması için Siirt İl sınırlarımız içerisinde özellikle yaz aylarında serinlemek amacıyla, baraj ve göletlerde suya girmek süresiz yasaklanmıştır.

Bununla birlikte ilimizde yüzmek ve serinlemek isteyen hemşehrilerimiz Gençlik Spor Bakanlığına ait günlük yüzme tesisleri hizmetlerinden il geneli ortalama günlük 1400 – 1500 vatandaşımız gönüllerince faydalanabilirler. Ayrıca çocuklarımız ve öğrencilerimiz ücretsiz bir şekilde bu tesislerden yararlanmaktadır.

Bu kapsamda İl Jandarma Komutanlığı’nca görevlendirilen devriyeler AFAD ile birlikte devriye ve denetleme çalışmaları aralıksız devam etmektedir.

Botan Nehri ve diğer akarsular, baraj/gölet gölü, regülatör, sulama kanalı, drenaj kanalı ve akarsularda suya girmelerinin önlenmesi amacıyla Valilik tarafından alınan kararlara ve uyarılara riayet edilmesi muhtemel can kayıplarının önüne geçecektir.

2024 yılı Haziran ayı içerisinde ilimizde meydana gelen  (1) orman, (18) ot ve (13) anız yangınına müdahale edilmiş, anız yakma nedeniyle (1) şahsa (34.794 TL) idari yaptırım uygulanmıştır.

Yangınların söndürülmesi için Orman İşletme Müdürlüğü İtfaiye ekiplerimizin yanında Emniyet, Jandarma ve Güvenlik korucularımız TOMA araçları ile orman ve örtü yangınlarına aktif olarak destek vermiştir. Kendilerine bir kez daha teşekkür ediyorum.”

‘TRAFİK OLAYLARI’ hakkında da açıklamalarda bulunan Vali Kızılkaya;

Bu yıl İçişleri Bakanlığımız Hayatla Yarışılmaz mottosu ile tüm illerimizde Trafik Eğitim ve Denetim Çalışmalarına ağırlık vermiştir. Bu kapsamda biz de ilimizde çalışmalarımıza aralıksız devam etmekteyiz.

Siirt Emniyet Müdürlüğü ve Jandarma Komutanlığı Trafik Şube Müdürlüklerimizce Haziran ayı içerisinde (33.526) araç denetlenmiştir. Yapılan denetlemeler neticesinde (37) sürücü belgesi geri alınmış, (147) araç trafikten men edilmiştir.

Trafik kurallarını ihlal eden (1456) sürücüye ve (1083) araç plakasına ceza uygulanmıştır.

İlimizde Haziran ayı içerisinde toplam 127 trafik kazası meydana gelmiş, bu kazalardan 1’i ölümlü,  (81) tanesi yaralanmalı, (45) tanesi ise maddi hasarlı kazalardan oluşmaktadır.

Trafik eğitimleri kapsamında (4.155) kişiye Trafik Güvenliği Eğitimi verilmiştir.

Ayrıca Patpat/Tarım Aleti kazalarının önlenmesi amacıyla (188) vatandaşımıza eğitim ve bilgilendirme faaliyeti yapılmıştır.

Bu vesile ile tekrar ifade etmek isterim ki, trafikte hemşehrilerimizden özellikle istirhamımız o dur ki; trafik kurallarına uyalım. Aşırı hızdan kaçınalım. Yolda Cep telefonu ile konuşmayalım. Kendimiz ve araçtaki tüm yolcuların emniyet kemerlerinin takılı olmasını sağlayalım. Unutmayalım, hayatla yarışılmaz.

Bu duygu ve düşüncelerle, Aziz milletimizin ve güzel Siirt’ imizin huzuru, güvenliği, birlik ve beraberliği için azim, kararlılık, inançla, 7 gün 24 saat görevlerinin başında olan, yapılan bu operasyon ve çalışmalarda büyük emekleri bulunan, birlik beraberlik ve yüksek bir koordinasyon ve işbirliği içinde çalışan başta Siirt Cumhuriyet Başsavcımız ve kıymetli adli erkânımıza, İlçe Kaymakamlarımıza, Milli İstihbarat Teşkilatımıza, İl Jandarma Komutanımıza, İl Emniyet Müdürümüze ve kahraman Polislerimize, Jandarmalarımıza teşekkür ediyorum. Rabbim ayaklarına taş değdirmesin. Hepinizi Allah’a emanet ediyorum. Kalın sağlıcakla… Diyerek sözlerini tamamladı.

Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi (GAMER) toplantı salonunda düzenlenen geniş katılımlı ‘Asayiş ve Güvenlik Toplantısı’na; Siirt Cumhuriyet Başsavcı Vekili Mehmet Çetiner, Vali Yardımcısı Abdulhamit Mutlu, İl Emniyet Müdürü Necmettin Öztürk, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Emrullah Büyük, 3. Komando Tugay Komutan Vekili Yarbay Hüseyin Altınışık,  İlçe Kaymakamları ve güvenlik birimlerinin yetkilileri katıldı.