Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Ayhan MERGEN
Ayhan MERGEN

VALİ HACIBEKTAŞOĞLU’NUN ŞAMAR GİBİ SÖZLERİ HEPİMİZİN YÜREĞİNİ SIZLATMALI

Ülke genelinde düzenlenen Türk Mutfağı haftası etkinlikleri kapsamında Siirt Mutfağını tanıtmaya yönelik iki etkinlik gerçekleştirildi.

Bu etkinliklerin kapanış töreninde bir konuşma yapan Vali Osman Hacıbektaşoğlu, bu işlere gönül veren herkesin yakından bildiği ve kabul ettiği gerçekleri dile getirdi.

Ülkemizin 12 bin yılı aşkın bir geçmişi olduğuna vurgu yapan Vali Hacıbektaşoğlu, ilimizin zengin kültürel potansiyeli ile doğal güzelliklerine değindi.

Vali Hacıbektaşoğlu, Türk Mutfağı Haftası söz konusu olduğu için doğal olarak mutfağımıza ve gastronomi sektöründeki potansiyelimize değindi.

Dilerseniz konuşmasından iki paragraf aktaralım;

Asırlar boyunca bu topraklarda yaşayan birçok medeniyetin ve uygarlığın izlerini taşıyan Siirt ilimiz, yöresel mutfağı orijinal, benzersiz, kendine has özelikleri bulunan, zengin ve çok renkli bir mutfaktır. Bu zengin mutfağının bir kültürel miras olarak, geleceğe taşınması ve tanıtılması ve en önemlisi turizme kazandırılmasını hedefliyoruz.

Gastronomik unsurlar, turistik destinasyonlara değer katan önemli unsurlardır. Siirt ilimizde farklı kültür ve medeniyetlerin derin izlerini taşımakla birlikte, eşsiz doğa güzelliklerinin yanı sıra, ülkemizin önemli mutfak kültürüne sahip bir ilidir. Siirt ilinin gastronomik değerlerinin, yörenin turistik tanıtımının önemli bir öğesi olarak ele alınması, otantik bir ortamda yöresel sunum şekillerine bağlı olarak, konuklara sunulacak mekânların oluşturulması, ilin sürdürülebilir gelişim stratejileri içinde yerini alması, ilimizin turizm pastasından daha çok yararlanmasına imkan sunacaktır.

Siirt’in Büryan Kebabı, Kitel’i, Perde Pilavı, yöresel tatlı ve çorbaları, somut olmayan kültürel miras listelerine dahil edilecek, nice yöresel lezzetleri bulunmaktadır. Neticede coğrafi işaretli ürün sayısının arttırılması, gastronomik rotaların belirlenmesi ve markalaşma çabalarına ağırlık verilmesi, ürünü hazırlayıp sunacak personelin eğitimi yönünde ilgili tüm kurum ve kuruluşların işbirliğinin, koordinasyonun sağlanması için daha çok çalışmamız gerektiğini düşünüyorum.

Siirt mutfağının zengin ve tarihsel bir geçmişi olmasına rağmen, ülke mutfakları arasında hak ettiği yeri alamadığını görüyoruz. Bu bakımdan Siirt ilimizin tüm gastronomik değerlerinin bir marka haline dönüştürülmesi yönünde Valilik olarak her türlü desteğin verileceğini bu vesile ile ifade etmek istiyorum.”

Gelin kendi kendimize soralım; Biz neden zengin kültürümüzü ve bu kapsamda mutfağımızı tanıtamamışız? Ya da başta siyasetçi, basın mensupları ile ilgili kurum ve STK’lar bu alanda üzerlerine düşen görevi yerine getirdiler mi?

Özetle, Vali Hacıbektaşoğlu’nun sözlerini yüreklerimize vurulan ve onu sızlatan bir şamar olarak görmeliyiz. Bu sözler sürekli kulaklarımızda çınlamalı ve gereğinin yapmak için bizi teşvik etmeli.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER