REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

VALİ HACIBEKTAŞOĞLU’NUN TESPİTLERİ DOĞRU

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
VALİ HACIBEKTAŞOĞLU’NUN TESPİTLERİ DOĞRU
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
7 views
05 Ağustos 2020 - 11:13
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Valimiz Sayın Osman Hacıbektaşoğlu ile bayramın üçüncü günü Kanal  56 TV’de bir saati aşkın bir program yapma imkanımız oldu ve değişik konuları ele alarak bunlarla ilgili olarak valimizin görüşlerini öğrenme imkanı buldum.

Öncelikle şunu belirteyim ki, sayın Valimiz Osman Hacıbektaşoğlu,  yaklaşık 20 yıl önce ilimizde Baykan’da ve ardın da Tatvan’da görev yapmanın getirdiği bir avantaja sahip. Bölgeyi ve bölgenin sorunlarını, bölge insanın yapısını iyi biliyor, insanları dinlemeyi biliyor. Karşısındaki insanı laf olsun veya nezakete aykırı olmasın diye değil, tabiri caizse can kulağıyla dinliyor ve bu durum sorunlarımızın çözümü açısından bizler için büyük bir avantaj teşkil ediyor.

Çok büyük ilgi gören, iki saati aşkın bir süre ile devam eden bu programda pandemi’den ulaşıma, istihdam sorunundan tarım ve belediye hizmetlerine kadar hemen her konuyu masaya yatırdık. Ben sordum sayıh valimiz ise sabırla cevap verdi.

Tespit ve teşhisleri doğru.. Sorunların tümünü önem sırasına kadar her şeyiyle belirlemiş. Örneğin istihdam sorununda çok doğru bir tespiti var. Özel sektörün teşvik edilmesi gerektiğine inanıyor. Çok doğru bir tespit. Günümüzde artık bütün devletler istisnai durumlar hariç kendileri yatırım yapmıyor. Özel sektörü teşvik ediyorlar. Yani bir anlamda Japon atasözünde olduğu gibi balık vermiyor balık tutmayı öğretiyorlar.

Son yıllarda ülkemizde bunu uyguluyor.. Özellikle özel sektörün gelmeye pek istekli olmadığı ilimizin de aralarında bulunduğu bölgelere çok büyük meblağlara varan çeşitli teşvik ve avantajlar tanıyor. Ancak buna rağmen özel sektör ilimize gelmiyorsa bunun nedenlerini iyice araştırmak gerekiyor. Gelenlerin de bir kısmı bir iki yıl sonra dönüyor. Buna son örnek Organize Sanayi Bölgesinde bir kaç yıldan bu yana faaliyet gösteren ve on bin metrekare kapalı alana sahip modern bir bina yaptıran ve bez çanta imalatı yapan Lamino firması.. Bu firma bayramdan önce ilimizde küçülmeye gitti ve makinelerinin çok büyük bir bölümünü merkezi olan İstanbul’a gönderdi.

Bir başka örnek ise 5 yıl önce DİKA tarafından hazırlanan ve 800 kişiye istihdam sağlayacak olan tekstil kent projesini kim veya kimler hasıraltı etti? Ki, son aylarda bu projenin bir benzeri üzerinde duruluyor ama, olsa bile  aradan geçen bunca yılın her biri ilimiz açısından kayıp bir yıl oldu.

Bu nedenle özel sektör firmaları ile temasa geçilmeden ve buradaki avantajlı durum bir kez daha anlatılmadan önce gelenleri bıktırıp geri dönmelerine neden olan unsurların tespiti gerekiyor.. Bu yatırımcılar burada neden umduklarını bulamıyorlar? Bürokraside veya başka sektörlerde karşılaştıkları sorunlar nelerdir? Öncelikle bu konu detaylı olarak araştırılıp gerekli önlemler alınmalıdır ve ardından özellikle hemşerilerimizden başlamak üzere il dışındaki yatırımcılar ziyaret edilerek konu anlatılmalı ve ilimize yatırım yapmaya ikna edilmelidirler.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.