REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

VALİMİZ ALİ FUAT ATİK’TEN SEVİNDİREN AÇIKLAMALAR…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
VALİMİZ ALİ FUAT ATİK’TEN SEVİNDİREN AÇIKLAMALAR…
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
6 views
15 Kasım 2017 - 11:50
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt’te zengin petrol bulunduğu söylemi çok eski yıllara dayanır ve Türkiye’mizde üretilen petrolün tümüne yakınının Güneydoğu Anadolu Bölgesinden elde edildiği bilinmektedir. Bir zamanlar Siirt’in içesi olan Batman’da bulunan petrol, bu yörenin hızla gelişmesine yol açmış ve il statüsüne kavuşturulması sonrasında daha hızlı bir tempo ile gelişmesine vesile olmuştur.

Yıllar öncesinden günümüze ulaşan; ilimizde petrol bulunduğu söylentilerine değinirken, bir zamanlar yabancı petrol şirketlerinin sondajlarına sahne olan alanların tekrardan gözden geçirilmelerinde yarar olacağına dikkat çekmeye çalışıyor ve Eruh’ta zengin petrol üretildiğine yönelik açıklamalardan ses çıkmadığına da işaret ediyordum. Valimiz Sayın Ali Fuat Atik’in Eruh ilçemizin Bakıryüzü köyündeki Sadak-1 Petrol kuyusunda yapılan çalışmaları yerinde incelediğine ve şirketin yetkililerinden edindiği bilgiler doğrultusundaki açıklamalarına dair haberi okurken, günümüze ulaşmış olan söylentilerden gerçek payı olduğunu düşünerekten sevindim.

Aladdin Middie Easl Petrol Arama Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Cem Sayer, Valimize sunduğu bilgide; “Türkiye’nin en kaliteli petrolünü üretiyoruz. İki kuyumuzu 2014 yılanda keşfetmiştik, şu anda 6’ncı kuyunun sondajına başlayacağız. 15 güne kadar günlük üretimimiz 4 üretim kuyusundan ortalama bin varil civarında gerçekleşecektir ve 43.5 gravite ile Türkiye’nin en kaliteli petrolü burada çıkıyor, çok daha fazla keşifler yapmayı planlıyoruz…” açıklamalarında bulunarak bu ilçemizde yeni açılacak kuyulardan da petrol elde edilebileceği müjdesini vermiş olmasından büyük memnuniyet duyulduğunu belirtirken, yıllar önce başka şirketlerin arama sondajlarına sahne olan alanların tekrar gözden geçirilmelerine imkan tanımanın isabetli olacağına bir kere daha sayın ilgililerin dikkatini çekmek isterim.

Yöremizdeki petrolün sadece Batman’daki petrolle sınırlı olmadığı gerçeği, Eruh ilçemizde elde edildiği açıklanan Türkiye’nin en kaliteli petrolü ile gün ışığına kavuşmuştur. Bunun içindir ki, petrol arama sondajlarının maliyeti yüksek olsa da, çıkma olasılığı bulunan yerlerin gözden geçirilmesine imkan tanımak gerekir. Sevindiren açıklamaları nedeniyle Valimiz Sayın Ali Fuat Atik’e teşekkür ederken, dünyanın en değerli maddesi olmaya devam eden petrol için ülkelerin bile işgal edildiği ve bu zenginliğe yönelik çok yönlü entrikalar döndüğü gerçeğinin de mutlaka dikkate alınmasının kaçınılmazlık arz ettiğini hatırlatmak isterim.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.