REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

VEHBİ KOÇ’TAN, ALİ KOÇ’A!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
VEHBİ KOÇ’TAN, ALİ KOÇ’A!
4-Fatih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccccom )
18 views
04 Haziran 2018 - 14:37
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Koç Ailesi, Türkiye’nin en tanınmış ailelerinden biri, belki de birincisidir. İstihdam yaratmak açısından çok önemli bir yeri vardır. Türk Sanayinin dinamosu gibidir. Türkiye’nin en büyük şirketler topluluğu bu ailenin tekelindedir. Cirosu ve ihracatının yanı sıra, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’ndan aldığı pay ve yarattığı istihdamla Türkiye’nin en büyük şirketler topluluğudur. Koç Topluluğu, Türkiye’de ve bölgesinde lider, dünya çapında önemli bir oyuncu olma kararlılığıyla sürdürülebilir ve kârlı büyümeye odaklanmıştır.

Türkiye ekonomisindeki dalgalanmalar karşısında sarsılmayan ve 90 yıldır gücüne güç katan Koç Topluluğu’nun temel amacı, tüm paydaşları için değer yaratmaktır. ​

Koç ailesi mensuplarının bugüne kadar siyaset içinde yer aldıkları görülmemiştir. Koç Şirketlerinin kurucusu Merhum Vehbi Koç’tan başlayarak, hiçbir aile mensubu bugüne kadar siyasete soyunmadı, siyaset yapmadı. Merhum Vehbi Koç 1960 yılında Divan Oteli’nde şirketlerinin yöneticilerine hitaben yaptığı konuşmada: “Unutmayınız! Devletimiz ve ülkemiz var oldukça biz de varız!” diyerek amaçlarının Türkiye’yi kalkındırmak olduğuna vurgulamıştı.

Bugün piyasada bulunan birçok sanayi ürünleri Koç Grubuna dahil şirketler tarafından üretilmektedir. Otomotiv, beyaz eşya, radyatör, elektronik cihazlar, mensucat, kibrit ve benzeri birçok malın yerli üretimini gerçekleştiren bu şirketler 1954’te Türk otomotiv sanayinin ilk kuruluşu olan Türk Traktör üretimine başlamıştır. Bugün ülkemizin en büyük özel sanayi şirketi olan Arçelik 1955’te, Türk Demir Döküm Fabrikası 1954’te, Aygaz ise 1961’de kuruldu. Bunları daha birçok sanayi kuruluşu takip etti.

Sanayi şirketlerinin sayısı giderek artınca; özel kuruluşların ancak kurumsallaşma ile yaşayabileceğine inanan Vehbi Koç bunları bir merkezden yönlendirmek ve en iyi kaynak tahsisini yapmak için 1963 yılında Türkiye’nin ilk holdingi olan Koç Holding’i kurdu.

Holding kurulduktan sonra da yeni şirketlerin kuruluşu birbirini takip etti. 1966 yılında ilk yerli Türk otomobili olan Anadol piyasaya çıkarıldı.

Tarım sektöründe de yatırım yapmayı hedefleyen Vehbi Koç, bu sektördeki imkânları uzun süre araştırdı. Türkiye’nin tarım potansiyelini anlaşmalı çiftlik modeli ile ihracata yönlendiren, sektörün de öncüsü olan Tat Domates Salçası Fabrikası’nı 1967’de kurdu.

1968’de Türk otomotiv sanayinde en büyük adım atıldı ve Fiat ile ortak Tofaş kuruldu. Tofaş 1971 yılında, ismini Sultan Murat’tan alan Murat marka otomobillerin üretimine başladı.

İhracatın ülke ekonomisi için önemini çok erken gören Vehbi Koç, 1970 yılında Türkiye’nin ilk ihracatçı sermaye şirketi olan Ram’ı kurdu.

Vehbi Koç, yapmak istediği işleri Holding vasıtası ile profesyonel yöneticilere devrederken, kendisi sosyal hizmetlere ve vakıf hizmetlerine ağırlık verdi.

1969 yılında, eğitim, sağlık ve kültür alanında faaliyet göstermek üzere Vehbi Koç Vakfı’nı kurdu. Bu vakıf birçok kültür, sağlık ve eğitim projesi gerçekleştirdi.

1987 yılında yabancı dilde eğitim veren Vehbi Koç Vakfı Koç Özel Lisesi, 1993 yılında da Koç Üniversitesi eğitime başladı.

Vehbi Koç, 1984 yılında kendini emekliye ayırıp, sosyal faaliyetlerine daha fazla ağırlık verdi.

Türkiye’nin nüfus ve aile sağlığı sorununun önemini gören Vehbi Koç, 1985 yılında Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı’nı kurdu ve vefatına kadar başkanlığını yürüttü.

1987 yılında Milletlerarası Ticaret Odası Vehbi Koç’u “Yılın İş Adamı” ilan etti. Plaketi, Yeni Delhi’de yapılan törende bizzat Hindistan Başbakanı Ghandi verdi.

1994’te Birleşmiş Milletler Teşkilatı, Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı’nı ve başkanını başarılı çalışmalarından dolayı ödüllendirdi. Dünya Nüfus Planlaması Ödülü, 14 Haziran 1994’te, Boutros Gali tarafından Vehbi Koç’a verildi.

Bu kadar uğraşı sırasında, Vehbi Koç, tecrübelerini gelecek nesillere aktarmak amacı ile kitap yazmayı da ihmal etmedi. 1973 yılında “Hayat Hikâyem” ve 1987 yılında “Hatıralarım, Görüşlerim, Öğütlerim” isimli iki kitabı yayımlandı. Her ikisi de İngilizceye çevrildi. Şirketlerine yönelik “Hedefler ve İlkeler Belgesi”nde, kendi anayasasını şöyle tarif ediyor:

“Benim Anayasam şudur: Devletim ve ülkem var oldukça ben de varım. Demokrasi varsa hepimiz varız. Memleketimizin ekonomisini kuvvetlendirmek için elimizden gelen bütün gayreti göstermeliyiz. Ekonomimiz güçlendikçe demokrasi daha iyi yerleşir, dünyadaki itibarımız artar.”

Sanayi, ticaret ve uluslararası ortaklıklarla, vakıflarla, sosyal hizmetlerle ve eğitimle dolu dolu geçen bir 95 yıl yaşadı Vehbi Koç.

Vehbi Koç’un vefatından sonra çocukları işleri daha da büyüttüler. Babası hayattayken, Koç Holding’in başına 1984 yılında Rahmi Koç geçmişti. Rahmi Koç bu görevi 2003 yılına kadar devam ettirdi. Sonrasında emekli olarak Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini 3. kuşak aile üyesi olan ve 56 yaşındayken 21 Ocak Perşembe günü kalp krizi nedeniyle hayatını kaybeden Mustafa Koç’a devretmişti. Koç ailesi, Vehbi Koç’un öncülüğünde kurulan Türkiye’nin en büyük şirketleri arasındaki Koç Holding’i yönetmektedir. Koç Holding’in kurucusu Vehbi Koç’un eşi Sadberk Hanım’dır. Sadberk ve Vehbi Koç’un 4 çocuğu vardır. Bunlar; Semahat Koç Arsel, Sevgi Koç Gönül, Suna Koç Kıraç ve Rahmi Koç’tur.

Rahmi Koç’un çocukları ise sırasıyla Mustafa Vehbi Koç, Ömer Mehmet Koç ve Ali Yıldırım Koç’tur. Koç Holding’in en üst yönetim kurulu noktasında Rahmi Koç’un oğulları yer almaktadır. Mustafa Koç’un yönetim kurulu başkanlığında Koç Holding’de Ömer Mehmet Koç başkan vekilliği yapıyordu. En küçük kardeşleri ise Ali Koç yönetim kurulu üyesidir.

İşte bu Ali Koç, dün Fenerbahçe Kulübü olağan kongresinde, Başkanlığa aday oldu. 20 yıldan beri başkan olan Aziz Yıldırım’ı açık ara farkla yenerek kulübün yeni Başkanı oldu. Koç ailesi, bu suretle siyasete bulaştı. Çünkü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Aziz Yıldırım’ı desteklediği yönünde kuvvetli söylentiler vardı. Ali Koç, Aziz Yıldırım’ı, Erdoğan’ın desteğine rağmen saf dışı bıraktıysa, bunun siyasete yansıması kaçınılmaz olacaktır. Seyredelim bakalım ayine-i devran neler gösterecek…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.