Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Cüneyt ARITÜRK
Cüneyt ARITÜRK

VEYSELKARANİ BELDESİ İLÇE STATÜSÜNE KAVUŞTURULMALI!

Veyselkarani, Baykan ilçemize bağlı bir  beldedir.Belde ŞEHİRLERARASI yol güzergahında olup Baykan ilçe merkezine 8 km uzaklıktadır.

1070 yılı kayıtlarında Uveys-i Karânî, 1865 yılı kayıtlarında Veyselkarani, 1946 yılı kayıtlarında ise adı Ziyaret olarak geçen belde 1994 yılında belediyeye dönüştürülerek adı 26 Mart 2013 tarihli Resmi Gazete’de çıkan kararnameyle tekrar “Veyselkarani” olarak değiştirilmiştir. Beldenin adı içerisinde bulundurduğu (Tabiinlerin en hayırlısı) unvanıyla anılan Hazret-i Veysel Karani türbesinden gelmektedir.

Ancak, Veyselkaıra’nin konumu itibarıyla artık belde olmaktan çıkarılarak İlçe durumuna getirilmesinin gerektiğini belirtmekte yarar var. Veyselkarani Beldesi, mevcut nüfusuyla Merkez İlçe ve Kurtalan’dan sonra İlimizin nüfus yoğunluğu açısından üçüncü yerleşim ünitesidir. Bağlı olduğu Baykan’dan da nüfus yoğunluğu çok daha yüksek. Gelişme potansiyeli açısından da Şehirler arası yol kavşağı konumunda olmak yanında, turistik önemi dolayısıyla hızlı büyümeğe müsaittir.

Turistik önemi haiz Veyselkarani  beldesinin, İlçe konumuna getirilmesi için  kanun teklifi verilmeli, böylece gelişme sürecinin hızlanmasına katkı sağlanmalıdır.

Elbette, Beldenin ilçe konumuna getirilerek Kaymakamlığa dönüştürülmesi kalkınma sürecini hızlandıracaktır. Bu bakımdan beldenin ilçe konumuna getirilerek, kalkınma sürecine hız kazandırılmalı, diyoruz.

Baykanlı kardeşlerimiz belki kızacaklar amma, yapılması gereken budur. Bizden temenni etmek ve anımsatmak.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER