Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Dicle Elektirik Reklam
Ahmet ARITÜRK
Ahmet ARITÜRK

YA “NAS” OLMASAYDI!

Ekonomi konusunda pek bir bilgim var dersem yalan olur. Ülkenin ekonomisini yine de cebime göre değerlendiririm. Cebim boş ise, hele-hele borçlu isem bilirim ki, ülke ekonomisi batak durumda! Anlaşılan batak durumda olacak ki, meteliğe kurşun atacak durumdayım.

Sözü fazla uzatmadan asıl konuya gelelim. Bilindiği gibi Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, çok değil bundan birkaç ay önce partisinin grup toplantısında faiz ve enflasyon ile ilgili mesajlar verirken “Beraber yürüdüğümüz arkadaşlarımızdan faizi savunanlar, kusura bakmasınlar. Bu yolda ben, faizi savunanla beraber olamam, olmam. Bu görevde olduğum sürece faiz ve enflasyonla mücadelemi sonuna kadar sürdüreceğim. Bu konuda nas ortada. Nas ortadayken sana, bana ne oluyor?” ifadelerini kullanmıştı.

İslâmi literatürde  NAS (çoğulu nusûs) denilince genellikle Kur’an ve Sünnet’in lafızları kastedilir. Yani DİNİ HÜKÜM anlamına gelir.

Sayın Erdoğan bu konuşmayı yaptığında Merkez Bankası politika faizini yüzde 8,5’lara indirmişti. 25 Ocak 2024 günü aynı Merkez Bankası tarafından politika faizi yüzde 45 düzeyine çıkarıldı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), 2024’ün ilk toplantısında politika faizini 250 baz puan artırarak yüzde 45’e çıkarırken, Sayın Erdoğan’ın (NAS VAR, NAS!) demesi, boş havanda su dövmek işine dönüştü.

Merkez Bankası, 2024’ün ilk toplantısında faizi 250 baz puan artırarak yüzde 45’e çıkaran Para Politikası Kurulu (PPK) kararında “gerekli parasal sıkılık düzeyine ulaşıldığı” belirtilerek, faiz artışlarının sonuna gelindiği mesajı da verildi.

Para Politikası Kurulu, 25 Ocak Perşembe günü Hafize Gaye Erkan başkanlığında toplandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) politika faizini yüzde 42,5’ten yüzde 45’e çıkardı.

Politika faizinin yüzde 45’ler düzeyine çıkarılması, haklı olarak zihinlerde istifhamlara yol açmaktadır. Ya NAS OLMASAYDI, HALİMİZ NE OLURDU. Veya politika faizi yüzde 45’e çıkarılınca, İslam dininden mi çıktık.

Gelin, halkları GAVUR olan kimi ülkelerde uygulanan politika faizlerine bakalım:

Japonya’da politika faizi eksi 1’ler düzeyinde. İsviçre’de yüzde 1,75. Çin’de yüzde 3. Güney Kore’de,  yüzde 5. İngiltere’de yüzde 5,25. ABD’de yüzde 5,5.

Endenozya’da, Suudi Arabistan’da yüzde 6. Hindistan’da yüzde 6,5. Rusya’da yüzde 16. Lakin Türkiye’deki faiz oranını 2’ye katlayan bir ülke var. O da Arjantin ve Arjantin’de faiz oranı yüzde 100.

TAŞLAMA

HANİ (NAS) VAR DİYEREK

FAİZE KARŞI İDİ

FAİZ YÜZDE KIRKBEŞE

ÇIKTI (NAS) N’OLDU, PEKİ

 

YÜZDE KIRKBEŞ OLUNCA

FAİZ DİNDEN Mİ ÇIKTIK

DİNİ, POLİTİKAYA

ALET ETMEYİN ARTIK

 

ADALET OLMALIDIR

TÜM DEVLETLERİN DİNİ

ADALETİ OLMAYAN

DEVLET DİNSİZDİR BELLİ

 

NEDEN KAÇMAK İSTİYOR

BU ÜLKENİN GENÇLERİ

ADALET YOK ÜLKEDE

SEBEBİ BUDUR BELLİ

 

ADALET OLMAYINCA

YAŞANMAZ BİR ÜLKREDE

HAVADAN, SUDAN DAHA

DEĞERLİDİR ELBETTE

 

VARSA-YOKSA TORPİLDİR

LİYAKATI SORAN YOK

ADALET OLMAYINCA

DİN DE YOK, İMAN DA YOK

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER