REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

YABANCI FUTBOLCULARA SINIRLAMA GETİRMEK

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
YABANCI FUTBOLCULARA SINIRLAMA GETİRMEK
5-Cüneyt ARITÜRK( kanal56@hotmail.com )
3 views
14 Kasım 2017 - 13:17
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Son zamanlarda futbol çevrelerinde yapılan önemli bir tartışma var. Tartışmanın konusu yeni değil, eski ama Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan da konuya müdahil olunca önemi arttı.

Bilindiği gibi Kulüpler Birliği Başkanı Göksel Gümüşdağ, yeni sezonda Süper Lig takımlarının maçlara 21 kişilik kadrolarla çıkabileceklerini açıklamıştı. Kulüpler Birliği Başkanı Göksel Gümüşdağ, düzenlenen basın toplantısında Süper Lig’de yeni sezonda yapılacak değişiklikleri açıklarken:

“Yeni sezonda takımlar kadrolarında 18 değil 21 futbolcu bulundurabilecek. Böylece tüm oyuncular maçların içinde bulunma şansı bulabilecek” diye konuşmuştu.

Kulüpler, geçtiğimiz sezon 18 kişilik maç kadrosunda 11 yabancı oyuncuya yer verebiliyor ve bu 11 oyuncuyu da ilk onbirde kullanabiliyordu.

TFF tarafından yapılan açıklamada bu sezon kulüpler kadrolarını 21 kişiden oluşturmaları halinde 12 yabancı oyuncuya kadrolarında görev verebilecek. 20 ve daha aşağıda oyuncunun maç kadrosuna dahil edilmesi durumunda 11 yabancı oyuncu kadroda yer alabilecek.

Şimdi durup düşünmek lazım. Süper ligde bir takım, 11 yabancı oyuncuyla sahaya çıkacak. Bunun neresi Türk takımı. Süper ligde oynayan takımların kadroları 21’e çıkarılsın, 11 yabancı futbolcu transfer edilebilsin ama bir karşılaşmada oynatılabilecek futbolcu sayısına kısıtlama getirilsin. Bize göre bir karşılaşmada oynatılabilecek yabancı futbolcu sayısı azami 5 olmalıdır ki, takımın yarısından bir fazlası yerli olur, Türk takımı olduğu anlaşılır.

Yoksa öyle bir karşılaşmada 11 yancı futbolcu oynatacaksın ve bunun adına (TÜRK TAKIMI) diyeceksin, hiç mi, hiç olmaz. Ortada Türk takımı diye bir şey de kalmaz.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın konuyla ilgili söylediği şu sözlerine katılmamak mümkün mü:

“Şu anda kulüplerimiz hiç mi yabancı oynatmasın? Hayır, oynatsın ama bu kadar fazla değil. Sayı 6’ya, 7’ye çıktığı zaman bu durumda hakikaten neredeyse sahada yerli futbolcu yok. Bunu doğru bulmuyorum. Belli bir sayıda tutulabilir, o da hem tribünlere farklı bir heyecan getirebilir hem de yerli futbolcularımız arasında rekabete vesile olabilir ama işi bitmiş futbolcuları almanın da doğru olduğuna inanmıyorum.”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.