REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

“YAĞDI YAĞMUR, ÇAKTI ŞİMŞEK”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
“YAĞDI YAĞMUR, ÇAKTI ŞİMŞEK”
5-Cüneyt ARITÜRK( kanal56@hotmail.com )
9 views
10 Ekim 2018 - 13:27
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bugün Şehrimize yılın ilk yağmuru hafiften çizilerken, gök gürlüyor, şimşekler çakıyordu. Bu durum bana:

“YAĞDI YAĞMUR ÇAKTI ŞİMŞEK, SEN DE Mİ ŞAİR OLDUN BEHEY EŞEK” deyişini anımsattı. Ama doğrusunu isterseniz bu yıl, kış mevsiminin erken başlaması beni ürkütmedi de değil! Doğalgaza ve elektriğe böylesine katmerli zamlar yapılmışken, kış mevsiminin yağışları ve soğukları da erken start alırsa halimiz ne olacak! Kaloriferler, klimalar, ütüler  ve diğer ev alet ve edevatlarının çoğu ya doğalgazla ya da elektrikle çalışmaktadır.

Bizim Siirtçede (IS SAYF UVE EBUL FAKİR) deriz. (Yaz mevsimi, fakirlerin  babasıdır) anlamındaki bu deyim gerçeğin ta kendisidir. Yaz mevsiminde odun, kömür, doğalgaz, elektrik derdi pek yoktur. İhtiyaçlar minimum düzeydedir. Kış mevsiminde ise maksimuma çıkar. Keza yine yaz mevsiminde elbise sorunu pek hissedilmez. Giyinmiş sayılmak için bir pantolon, bir tişört, bir terlik yeterlidir. Kış mevsiminde ise kazak, ceket, ayakkabı, gerektiğinde bot, palto, eldiven ve daha bir sürü giyim eşyası zaruri ihtiyaçlar cümlesinden olurlar.

Evet, dün şehrimizde yağmur yağdı, şimşekler çaktı. Kış mevsiminin yaklaştığının işaretleri böylece kendisini hissettirdi. İnsanlar olarak bizim açımızdan durum böyleyken, şehirlerin, kasabaların ve diğer yerleşim ünitelerinin de, kış mevsiminde artan sorunları olmaktadır. Yer altı yapısı çürük olan yerleşim alanlarında sel problemleri yaşanabilir, Şehir içi yollar dahi geçilemez duruma gelebilirler. Sokaklar, çamur deryasına dönüşebilir. Bu açıdan, yer altı sorunu halledilmemiş yerleşim üniteleri de kış mevsiminde bütün çıplaklıklarıyla kendilerini hissettirir, yaşamı zorlaştırabilirler. İşte bunun için yerleşim ünitelerinin öncelikle yer altı sorunlarının çözümlenmiş olmaları gereği vardır. Yer altı sorunları çözülmediyse yollar, caddeler, sokaklar da yaşamı öyle bir zorlaştırırlar ki, sormayın gitsin!

Yine bu bir gerçektir ki, yetkililer-etkililer yer altı sorununa pek önem vermezler. Amaçları göz boyama olduğu için yeraltına değil, yerüstünün ucuza mal olacak sorunlarını çözümlemeye bakarlar!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.