REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

YAĞMUR DUASINA SIĞINIRKEN

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
YAĞMUR DUASINA SIĞINIRKEN
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
10 views
11 Ocak 2018 - 13:20
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bu yıl ülkemiz genelinde kuraklıktan endişe duyuluyor ve Şanlıurfa’da çiftçi vatandaşların bu nedenle Yağmur Duası’na çıktıklarını, birçok yurttaşımız gibi bazı TV kanallarındaki görüntülü haberlerde izledim. Kuraklık; enerji üretiminin ve su kaynaklarının azalmasına, sanayinin gerilemesine, doğal dengelerin bozularak ekolojik sorunlar yaşanmasına, tarımsal ürünlerin düşmesine sebebiyet verdiğinden hayati önem taşır.

Tarımsal üretimdeki düşüş; açlık, yani kıtlık tehlikesine yol açabileceği gibi, temizlik açısından hijyenik ortam sağlanamayacağından salgın hastalıklara ve bu hastalıklar sonucu ölümlere de davetiye çıkarabileceği için kuraklık, yaşamımızı olumsuz etkileyebilecek çok önemli bir etkendir ve maalesef bu yıl böylesine büyük bir tehlike ile karşı karşıya bulunmaktayız.

Geçmiş yıllarda da kuraklık yaşanan dönemlerde çiftçi vatandaşlarımız yağmur duasına çıkıyorlardı ve şimdi de yine Yağmur Duası’na sığınmaktadırlar. Şüphesiz kuraklıktan zarar görecek olan sadece çiftçilerimiz değil, tüm halkımızdır ve bu nedenle karşı karşıya bulunduğumuz kuraklığın ucuz atlatılması için hepimiz, çiftçilerimizin ettikleri duaya  AMİN demeliyiz.

Yağmur Duası’na çıkanlar, bu konuda öngörülen kurallar olduğunu herhalde bilirler. Ben yine de bu konuda seslendirilen kurallara kısaca değinerek duaya çıkacak olanların dikkatine sunmak isterim. “Duaya çıkacak olanların duaya çıkmazdan önce günahlarından tövbe ve istiğfar etmeleri, muhtaçlara sadaka vermeleri, ihtiyar ve çocukları da beraberinde getirmelerinde yarar var…” diye yüce dinimizce öngörüldüğü belirtilen kurallara uyum sağlamanın taşıdığı öneme dikkat çekilirken, kıbleye dönülmek suretiyle imamın ayakta ellerini yukarıya açarak dua ettiğinde, duaya katılan cemaatin AMİN diyerek duanın sonlandırılması gerektiğine de vurgu yapılmaktadır.

Son yıllarda mevsimlerin değişmesine yol açan durumların yaşandığı belirtiliyor ise de bizler büyük mütefekkir İbrahim Hakkı Hazretleri’nin; “Halk Şerleri  Hayreyler, Zannetme ki Gayreyler, Arif Onu Seyreyler, Mevla Görelim Neyler, Neylerse Güzel Eyler..” sözleriyle teselli bulmaya çalışacağız.

Yağmur Duasına çıkıldığında, yüce dinimizin öngördüğü belirtilen kurallara uyulması gerektiğinin altını çizerken yüce Rabbimizin,  edilen duaları makbul kılmasını niyaz ediyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.