REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

YANGINI, SELİ, DEPREMİ FIRSATA ÇEVİREN  NAMUSSUZLAR GİBİ!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
YANGINI, SELİ, DEPREMİ FIRSATA ÇEVİREN  NAMUSSUZLAR GİBİ!
1-Ahmet ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.com )
9 views
25 Mayıs 2018 - 14:23
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Döviz kurlarının böylesine oynak oldukları dönemlerde, müthiş vurgunlar vurulabileceği söyleniyor. Gerçi kimin nasıl haberi olacak ama diyelim ki, Merkez Bankasının faizleri yükselteceği tiyosunu alan birileri, bu hamle karşısında döviz kurlarında bir düşüş yaşanmasının kaçınılmaz olacağını hesaplayarak, ellerindeki dövizleri bir anda TL’ye çevirebilirler. Ertesi gün de yüksek kurdan sattıkları dövizlerini daha ucuz bir fiyatla satın alarak güzel(!) ve zahmetsiz bir kazanç sağlayabilirler.

Son bir hafta içinde Merkez bankasından döviz kurlarına yönelik üç hamle gerçekleştirildi. Bu hamlelerin yapılacağını (hissi kablel vuku) kabilinden hissedenler veya hissettirenler olduysa, vurulacak vurgunun miktarını düşünebiliyor musunuz. Tabii, biz dolar cinsinden 100-200 hatta 1000-10000 dolar veya Euro’su olanlardan bahsetmiyoruz. Belki 100 bin, belki 1 milyon doları veya Euro’su olanlara dikkatleri çekiyoruz. Böylesine yüksek meblağda dövizleri olanlar, döviz kuru yükselince bozdurup, döviz kuru inince yeniden satın aldılarsa, vurdukları voleyi varın siz hesaplayın…

Döviz kurlarının böylesine oynak olduğu bir dönemde Merkez Bankasının müdahalesinin öncesinde ve sonrasında yüksek miktarda döviz alıp satanlar varsa, krizi fırsata çeviren bu gibilerin kimler oldukları gerçekten merak konusudur. Tahmin ediyoruz ki, yüksek meblağda döviz bozduranlar ve satın alanlar bellidir. Hatta bunların çetelelerinin tutulması zorunludur. Düşünebiliyor musunuz, milli piyango çekilişlerinde 20 Bin TL ve üzerinde ikramiye isabet edenlerin bile devletin ilgili birimlerine bildirilmeleri gerekmektedir. Bir hafta içinde birileri kur yükseldikçe döviz satın almış, kur düştükçe toplamışsa, bu gibilerin çetelesinin tutulması gerekmez mi!

Evet, her zaman için krizleri fırsata çevirenler olur ve bunlar haliyle bizim gibi baldırı çıplaklar değil, para babalarıdır. Tıpkı yangınları, selleri, depremleri ve benzeri felaketleri fırsat bilip talan yapan namussuzlar gibi…

ANEKDOT

Öğrenci olduğumuz yıllarda, Türkçe Kitabında (ÇİROZ AHMET) başlıklı bir yazı vardı. İşbu Çiroz Ahmet, Mahallede çıkan yangını fırsat bilip, mahalle camiindeki türbenin sandukasının altına girmiş üzerindeki kıymetli eşyalarla birlikte, yangını seyredenlerin arasından yürüyüp geçmiş.

Sandukanın altında kimin olduğunu bilmeyen dini bütün, saf mahalle halkı da, büyük bir huşu içinde türbedeki zatı kastederek:

-Kurban olduğum, Şeyh Hazretleri yangından kurtulmak için başını aldı, gidiyor diyerek durumu Türbede yatan zatın bir kerameti olarak yorumlamışlar. Yazı uzun amma, ben özetledim. Arif olana bu kadarı yeter.

TAŞLAMALAR

DÖVİZDEKİ YÜKSELİŞ

İTHAL İLÂÇLARI DA

VURMUŞTUR, GERÇEK BUDUR

İLÂÇ BULMUYOR HASTA

 

BİR DE KRİZİ FIRSATA

ÇEVİRENLER VAR DENİR

BU OYUNDA KİMLER VAR

ANCAK OYNAYAN BİLİR

 

YANGINDAN, SELDEN BİLE

VURGUN VURANLAR VARDIR

(YANGINDAN MAL KAÇIRMAK)

TEZİ BOŞUNA MIDIR

 

BÖYLE ANİ İNİŞLER

ÇIKIŞLAR YAŞANIRKEN

KİMLER VOLEYİ VURDU

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.