REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

YANLIŞ MI DÜŞÜNÜYORLAR?

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
YANLIŞ MI DÜŞÜNÜYORLAR?
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
7 views
09 Mart 2018 - 13:02
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ülkemizin önem taşıyan gündemlerinden biri de 14 Şeker Fabrikasının özelleştirilmesidir ve bu konuda alınmış olan karara yönelik tepkilerin çığ gibi büyüdüğü gözlemleniyor. AKP ve MHP dışında görüşleri saptanan diğer siyasi parti sözcülerinin çoğuna yakını, sözü edilen özelleştirme kararından vazgeçilmesi gerektiğini dile getiriyorlar, ancak; bu konuda alınan karardan geri dönülmek istenmediğini gözler önüne seren seslendirmeler var ve bu seslendirmelerden biri,  Cumhurbaşkanımız Başdanışmanlarından Yiğit Bulut’un; “Türkiye gerçek şeker yiyecekse, bu fabrikaların hayatta kalması gerekiyorsa, Cumhurbaşkanımız asla böyle bir şeye izin vermez… Sayın Cumhurbaşkanımız, milletimizin yararına ise bu konuda da gerekli adımı atacaktır…” şeklindeki söylemi sonrasında, AKP Sözcüsü Mahir Ünal’ın; “Cumhurbaşkanımız, Şeker Fabrikalarının özelleştirilmesine müdahale etmeyecek..” açıklamasıydı.

On binlerce Şeker Pancarı üreticisini ilgilendiren özelleştirmeye yönelik tepki gösterenlerin, sadece fabrikada çalışan işçilerle Pancar üreticileri olmadığı, değişik mekanlarda bir araya gelen vatandaşlarımızın dile getirmekte oldukları görüşlerden anlaşılmaktadır ve kimi zaman tanık olduğum görüşler, şeker fabrikalarının özelleştirilmemesi gerektiği noktasında örtüşmektedir.

Tarım ve Hayvancılık ülkesi olarak yıllarca kendi kendine yeterli ülkelerden biri olma şansını bulan ülkemizin, takip edilen yanlış politikalar sonucu bu sıfatını yitirdiğinden, başta Buğday olmak üzere birçok tarım ürünü daha ve et ithal eder duruma gelmesi, büyük bir talihsizliktir ve bu talihsizliği sorgulayarak gerçekçi önlemler alınmadığından, bu alandaki sıkıntımız büyümektedir. “Lafla peynir gemisi yürümez” sözünün içerdiği gibi;  tarım ve hayvancılık sektörleriyle ilgili olarak alındığı belirtilen önlemler de lafta kalmaktan öteye geçmiş değildir. Şeker fabrikalarının özelleştirilecek olmaları, arzulanan tarım politikasıyla örtüşmüyor ve ülkemizin her yöresinde büyük bir çoğunluk özelleştirmeye karşı olduklarını dile getirdiklerine göre, yanlış mı düşünüyorlar? Daha doğrusu özelleştirmenin yanlış olduğu yaygın şekilde dile getirilirken, bu kararı alanlar mı doğruyu biliyor diye bir değerlendirme yapmamak mümkün değildir.

14 Şeker Fabrikasının özelleştirilmesine yönelik dile getirilen bazı iddiaları bir kenara iterken, ülkenin bir vatandaşı olarak ben de bu kararın doğru olmadığına inananlardan olduğumu vurguluyor, halkımızın büyük kesimi tarafından arzulanmayan kararın uygulanmasından vazgeçilmesini temenni ediyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.