REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

YAPILAN GÖRÜŞMELER NASIL SONUÇLAR VERECEK

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
YAPILAN GÖRÜŞMELER NASIL SONUÇLAR VERECEK
3-Yusuf Salih ARITÜRK
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
7 views
22 Kasım 2017 - 13:35
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bölgemiz ve ülkemiz için önem taşıyan Soçi zirvesi, yazımı karalarken başlamamıştı ama bu üçlü zirvede Suriye krizine siyasi çözüm üretmek gayesiyle neler yapılabileceğinin yanı sıra, birçok önemli hususun daha ele alınacağından, söz ediliyordu ve Siirt’li hemşerilerim bu önemli konudan konuşurlarken, komşu ülkede yaşanan gelişmelerden en büyük zararı gören ülke olmamız hesabıyla iç savaşı kesin şekilde sonlandıracak kararlar alınmasının sevindireceğini vurguluyorlardı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, üçlü zirve öncesinde yönetimine son verilmek istenen Suriye’nin Devlet Başkanı Beşer Esad ile Soçi’de bir araya gelirken, ABD Başkanı Donad Trump ile de telefon görüşmesinde bulunduğu yine ajans haberlerinde vurgulandı. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre; yaklaşık bir saat süren telefon konuşmasında “Suriye’deki iç savaşın barışçıl yollardan sona erdirilmesi, yerinden edilmiş Suriye’lilerin evlerine dönmesi, zararlı müdahaleler ve teröristlere sığınak olmaktan arındırılmış bir Suriye’nin istikrarının sağlanması için BM Güvenlik Konseyinin 2254 sayılı kararının uygulanması ve BM öncülüğündeki Cenevre görüşmelerinin desteklenmesi..” hususlarında, mutabakat sağlanmış….

Suriye krizinin çözümünde gelinen noktaların analizini yaptığımda, üçlü zirvenin nasıl bir sonuç vereceği noktasında sağlıklı bir tahminde bulunmamın mümkün olmadığını samimiyetle belirtmek isterim. ABD ve Rusya liderlerinin yaptıkları telefon konuşmasında birçok önemli noktada mutabık kaldıklarına işaret edilirken, Esad konusundaki düşünceleriyle ilgili herhangi bir şey söylenmemiş olması düşündürücüdür.

Suriye’deki gelişmelerin start aldığı ilk günden başlamak üzere Esad yönetiminin gitmesini hedefleyen ABD’nin, bu yeni gelişmeler karşısındaki tavrı ne olacak? Herhalde; “Üçlü zirvede alınan kararlar kabulümdür..” demeyecektir sanırım ve Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada; “BM öncülüğündeki Cenevre görüşmelerinin desteklenmesinde” sağlandığı belirtilen mutabakat bunu düşündürmektedir. Başka bir ifade ile ABD ve Rusya Suriye krizinin çözümünde kendilerine göre bir mutabakat sağlamış olabilirler diye düşünmeden edemiyorum.  Yine de bugün Soçi’de düzenlenen üçlü zirvede alınan kararların bölgemize ve ülkemize huzur sağlayıcı olmalarını temenni ediyorum. Sadece insancıl olarak değil, hemşerilerimin de belirttikleri gibi, Suriye’deki  gelişmelerden en büyük zararı ülkemiz ve dolayısı ile halkımız gördüğüne göre, kalıcı bir siyasi çözüme ulaşılmasını, herkesten daha çok arzu ediyoruz.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.