REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

YARGI ERKİ, GÜCÜNÜN FARKINDA OLSA!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
YARGI ERKİ, GÜCÜNÜN FARKINDA OLSA!
1-Ahmet ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.com )
35 views
02 Ekim 2020 - 14:44
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Devletlerin yönetimlerinde birbirlerinden bağımsız olmaları gereken üç kuvvet vardır. Bunlar YASAMA, YÜRÜTME ve YARGI olarak adlandırılırlar. Her ne kadar bunların yanlarında dördüncü kuvvet olarak MEDYA konulsa da, bana göre geçersizdir.

Demokrasiyle idare edilen ülkelerde YASAMA ERKİ yasaları, kanunları  hazırlamayla ilgili kuvvettir. Parlamenter sistemlerde bu işi yapmak, o ülkenin vatandaşları tarafından seçilmiş meclislerin görevidir.  YÜRÜTME ERKİ ise çıkarılan yasalar doğrultusunda ülkenin sorunlarını çözmekle görevlidir. Yürütme erkinin en önemli kademeleri Cumhurbaşkanları, Başbakanlar ve hükümetlerdir. ADALET ERKİ,  YASAMANIN VE YÜRÜTMENİN yasalara uygun hareket edip etmediklerini denetlemek görevinhi icra eder. (Kuvvetler ayrılığı) kavramı, bu üç erkin birbirinden bağımsız olmaları durumudur. Hele YARGI erki, adaletin sağlanabilmesi açısından tamamen bağımsız olmak zorundadır.

Yargı erki, gücünün farkında olsa,  yasalardan gelen gücünü bilse ve doğru olarak kullansa, yasalara uygun kararlar vermek konusunda kılı kırk yarsa, yasamayı ve yürütmeyi de hizaya getirebilir. Ne yasama, ne yürütme tarafsız bir yargıya asla müdahale edemez ve kontrolü altına alamaz. Diyelim ki yasama veya yürütme yargıya müdahale etti ve  dolaylı olarak cezalandırmaya kalkıştı. Yargı hakkını araken, yine kendi mensuplarından hak arayışına girişecektir. Yani, haklarını arayacakları merci, yine kendi erkleridir!

Ancak, yargı erkinin güçlü olması, adalet konusunda göstereceği hassasite bağlıdır. Yargı erki, kararlarının adil olduğu ölçüde güçlüdür. Yargı erkini yürüten hâkimler ve savcılardır. Hâkimler ve savcılar tam anlamıyla tarafsız olur ve yasaların kendilerine verdiği gücü en isabetli şekilde kullanacak olurlarsa sadece kendilerini değil, bulundukları toplumların da güçlenmelerinin garantisi olurlar. Haksızlıkların, hukuksuzlukların önlerinde en güçlü setti oluştururlar.

Evet, adalet, bütün toplumlar için (MÜLKÜN TEMELİ) konumundadır. Ülkelerin kalkınmaları cesur, tarafsız ve yasalara uygun kararlar veren hâkimlerin, savcıların oranlarıyla orantılıdır. Kadı Karakuşi gibi değil, (Berlin’de hâkimler var) deyimini söyleten hâkimler ve savcılar varsa, o ülkenin kalkınması önünde hiçbir engel kalmaz.

Unutmayalım YARGI gücü, gerektiğnde YASAMAYI VE YÜRÜTMEYİ DE DENETLEME HAKKINA SAHİP OLAN GÜÇTÜR. Yasama ve yürütmenin, yargı gücünü denetlemesi söz konusu olamaz. Tabii, tarafsız davrandıkları ölçüde. Yoksa FETÖ’NÜN HÂKİMLERİ VE SAVCILARI KONUMUNA DÜŞERLER…

TAŞLAMALAR

YASAMA, YÜRÜTME VE

YARGI DENEN ÜÇ ERK VAR

BİRBİRİNDEN BAĞIMSIZ

OLMALIDIR BİL BUNLAR

BU ÜÇ ERK BİR KİŞİYE

BAĞLI OLURSA ŞÂYET

DİKTATÖRLÜK OLUR BİL

BU HUSUSA DİKKATET

EN GÜÇLÜ ERK HANGİSİ

DİYE SORACAK OLSAN

YARGI ERKİ DERİM BEN

TAVİZ DE VERMEM BUNDAN

YARGI ERKİ GÜCÜNÜN

FARKINDA OLSA ŞÂYET

YASAMA VE YÜRÜTME

HİZAYA GELİR ELBET

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.