REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

YARINLARIMIZ, GENÇLERİMİZ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
YARINLARIMIZ, GENÇLERİMİZ
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
4 views
04 Ekim 2017 - 14:09
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ülke olarak dünyanın en genç nüfusuna sahip ülkelerinden biriyiz ve il olarak en genç nüfusa sahip bir kentiz. Medyan yaşımız 20’ler civarında. Yani nüfusumuzun yarısı henüz 20 yaşlar civarında ve 170.000 civarında çocuk ve genç yaşta bir nüfusa sahibiz.

Günümüzde ekonomik ve askeri güç başta olmak üzere birçok açıdan  kalkınmış, söz sahibi olan ülkelerin en büyük korkuları yaşlanmaları. Çünkü bu ülkelerde insanlar çocuk doğurmaktan kaçınıyor. Nedeni ister bencillik, ister üşengeçlik olsun, bu durum bu ülkeler için en büyük handikaptır. Çünkü ne kadar güçlü bir ekonomiye ve ne kadar güçlü bir orduya, bir teknolojiye sahip olursanız olun sonuçta onları kullanacak olan da insandır.

Gençlerimiz bizim için büyük bir zenginlik, büyük bir güç. Ama her güç gibi yerinde kullanıldığı zaman. Ülkemiz bir yana biz Siirt açısından ele aldığımızda bu kadar büyük rakamlara varan genç nüfusun beklentilerine cevap verebiliyor muyuz? Onların geleceklerini sağlam temellere oturtabiliyor muyuz? İşin doğrusu gönlüm rahatlıkla bu sorulara evet cevabını veremiyor.

Birçok gencimiz eğitimine devam edemiyor. Daha doğrusu zorunlu eğitimini tamamladıktan sonra eğitim zincirinden kopuyor. Hoş okuyanlarında durumu çok parlak değil ya. Bugün ilimizde beyaz yakalı olarak adlandırılan binlerce  ön lisans ve lisans mezunu gencimiz var.

İster  eğitimini sürdürsün isterse yarıda bırakmış olsun her bir gencimizin sosyal ve ekonomik beklentileri var. Bunların başında bir iş sahibi olma isteği geliyor. Bu nedenle bunların istihdamı için acil önlemler almak gerekiyor. Başı boş işsiz olarak dolaşan ele güne muhtaç olan bir insan hele-hele bir genç her türlü yanlış yola sapabilir.Yanlış bir yola sapan  her bir gencin ülkemize maliyeti ona iş sağlamak için harcanacak maliyetin çok-çok üstündedir. Dolayısıyla bizim için en büyük güç ve zenginlik olan gençlerimiz aynı zaman da en büyük handikaptır.

Bu gerçeği unutmadan ilimizde bir an önce istihdama yönelik projeler gerçekleştirilmeli. Bunun çok kolay olmadığını herkes gibi bende biliyorum. Bugün dünyanın çok önemli bir bölümü işsizlik sorunu ile karşı karşıya. Onu da biliyorum.  Ama en az bunlar kadar bildiğim bir şey daha var; bu gençlerimizin işsizlik sorununa çözüm bulamadığımız zaman çok daha büyük sorunlar yaşayacağımızdır ve kabullenilmesi zorda olsa bu bir gerçektir.

İstihdam sorunu çözüldü mü gençlerimizin diğer bütün beklentileri karşılanır, sorunları çok rahat bir şekilde çözümlenebilir.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.