REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

YARIŞ Kİ NE YARIŞ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
YARIŞ Kİ NE YARIŞ
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
24 views
15 Ekim 2020 - 13:42
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bu sabah Dolar kuru 8’e dayandı, Euro kuru ise 9.3173 TL’den işlem görmeye başlamıştı ve vatandaşlarımız Liramızın yabancı paralar karşısında kaybettiği değerin olumsuz yansımalarını gün geçtikçe daha çok hissediyor. Satın alma gücünün erimesi milyonlarca dar gelirlinin refahsızlığını büyütürken, işsiz vatandaşlarımızın nasıl geçindikleri hususu da daha çok endişelendiren boyutlara ulaşmıştır.

Sebze ve meyvenin çok bol olduğu mevsimde bulunmamıza rağmen, bu piyasadaki fiyatlarını soranlar “Fiyatlar, sanki Dolar ve Euro ile yarışıyor!” demekten kendilerini alamıyorlardı ve bu yakınmalarını dinlerken kendilerine hak verdim. Bugün, piyasada satışa sunulan bazı sebze ve meyvelerin fiyatları şöyleydi: Domates 6.00, Salatalık 2.00, Marul, 3.50, Biber 4.00, Havuç 7.00, Kayısı 5.00, Kiraz 7.50, Erik 6.00, Üzüm 6.50, Fasulye 6.00, Muz 8.50 TL.

Yukarıda sıraladığım sebze ve meyveler, herhalde dış ülkelerden ithal edilmemişlerdi. Üreticinin cüzi bir fiyatla tüccarlara sattığı ihtiyaç kalemlerinin fiyatlarındaki bu anormal yükselişe, doğrusu anlam veremiyorum. Rekabete dayalı olarak ifade edilen Serbest Piyasa Ekonomisinin “Biz dilediğimiz fiyata satarız..” diye algılandığı gerçeğiyle karşı karşıyayız ve maalesef bu konuda denetim mekanizması işletilememektedir.

Gıda fiyatlarında da durum aynıdır ve bazı hemşerilerimin belirttikleri gibi, bu ihtiyaç kalemlerinin fiyatı da adeta Dolar ve Euro ile yarışıyor kanısındayım. Yaklaşan seçimler nedeniyle koşuşturan zevat, halkımızın refah durumunun ne olduğunu hiç mi merak etmezler?. Halkımızı hayat pahalılığından kurtaracak çözümleri varsa nelerdir?..

Geçtiğimiz süreçte halkımızın şu anki en önemli gündemi, içinde bulunduğu ekonomik koşullardır ve ülkemizi yönetmeye talip olanlar, ne hikmetse çok elverişsiz olduğu tartışılmaz olan söz konusu koşullara ne tür gerçekçi çözümler üreteceklerinden bahsetmiyorlar. Gerçekçi çözümler diyorum, çünkü; halkımız lafla peynir gemisinin yürümediği görüşünü paylaşıyor.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.