REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

YASA TEKLİFİNDEN VERGİ VE CEZA ZAMLARI ÇIKTI!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
YASA TEKLİFİNDEN VERGİ VE CEZA ZAMLARI ÇIKTI!
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
25 views
20 Ekim 2021 - 13:18
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Cumhurbaşkanlığı tarafından TBMM’ne sunulan yasa teklifinden halkımıza yönelik vergi ve ceza zamları çıktı. Önümüzdeki yıl iğneden ipliğe birçok vergide, memur ve emeklilere verilen %12’lik zamların çok üzerinde artışlar yaşanacak. Başta trafik cezaları olmak üzere halkın ödeyeceği cezalarda da yüklü artışlar olacak.

Hükümet, gelecek yıl halktan ve şirketlerden toplam 1 trilyon 430 milyar lira vergi toplayacak. Yüksek hedefe ulaşılmasında enflasyon ve büyüme ile birlikte vergilere yapılacak yıllık zamlar da etkili olacak.

Bütçe teklifine göre, önümüzdeki yıl ağırlığını ücretlilerin oluşturduğu gelir vergisi yoluyla halktan 262.6 milyar lira toplanacak. 2021 sonunda beklenen tahsilat tutarının 204.6 milyar lira olduğu dikkate alındığında bu %28.3 gibi olağanüstü bir düzeyi gösteriyor. Vergisini beyan yoluyla ödeyen mükelleflerden beklenen vergi artışı ise %12.1’de tutuldu.

Bu yılın sonuna kadar 255 milyon lira para toplanacak ve bu kalemden gelecek yıl sadece 61 milyon lira bekleniyor. Şirketlerden kurumlar vergisi yoluyla alınacak vergi ise bu yılın sonuna göre %12.2 artarak 183 milyar lira olacak.

Bütçeyi önümüzdeki yıl da araç vergileriyle içki ve sigara vergileri kurtaracak. Mevcut aracı olanlar seneye 24.6 milyar lira Motorlu Taşıtlar Vergisi, sıfır araç alacaklar ise 72.5 milyar lira araç alım ÖTV’si ödeyecek. Araç sahipleri ayrıca 32.1 milyar liralık akaryakıt ve doğalgaz ÖTV’sinin önemli bölümünü ödeyecek. Bütçeye alkolden 26.3 milyar, tiryakilerden 70.6 milyar lira para akacak. Devlet keseceği harçlar yoluyla da 44.6 milyar lira Damga Vergisi yoluyla da 35 milyar lira gelir sağlayacak.

Vergilerle birlikte cezalarda da seneye büyük tahsilatlar olacağı muhakkak. Bu yıl hükümet halktan ve şirketlerden 19.2 milyar lira ceza toplamayı hedefliyordu ancak kasaya giren ceza tahsilatı 27.2 milyarı aştı. Seneye de yine halktan 27.1 milyar liralık ceza toplanması öngörülüyor. Trafik para cezalarında ise seneye %76 oranında artış bekleniyor. Bu yıl 6 milyar olan trafik ceza tahsilatının seneye 10 milyar 578 milyon lira olması hedefleniyor. Trafik harçlarından da 1.7 milyar liralık gelir beklentisi bütçeye yazıldı.

Ne diyelim, Allah bu milletin haline acısın. Zira, Allah’tan başka sığınacakları hiç bir kapı bırakılmamış!..

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.