REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

YAŞANAN ELEKTRİK KESİNTİLERİ, ÖZELLEŞTİRMENİN TABİİ SONUCU MU!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
YAŞANAN ELEKTRİK KESİNTİLERİ, ÖZELLEŞTİRMENİN TABİİ SONUCU MU!
4-Fatih ARITÜRK
4-Fatih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccccom )
8 views
10 Nisan 2018 - 14:17
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bugün bölgemiz genelinde elektrik kesintisi yaşandı. İnanır mısınız, kesintilerden en çok etkilenenler arasında âcizane bizim gibi yazı yazanlar vardır. Bugün gazete için yazı yazarken, elektrikler birden kesildi, kaydetmemiş olduğum için kesinti anına kadar yazdıklarımın tümü de silindi gitti. Denilebilir ki, (yazdıklarını neden hemen kaydetmiyorsun, ya da neden kesintisiz güç kaynağı ‘UPS’ kullanmıyorsun.) Doğrudur, bunları yapmak lâzım. Ancak, bu gibi durumlar nedense hep kesintilerden sonra aklımıza gelir. Bu yüzden de hep boş bulunuruz.  Peki, ülkemizde elektrik kesintileri neden böyle yoğun yaşanıyor. Kesintilerin nedeni veya nedenleri tartışılırken aslında önemle vurgulanması gereken konunun, özelleştirme olduğu gözlerden kaçırılmaya çalışmakta.

Bilindiği gibi, AKP iktidarı, Türkiye Cumhuriyetinin 95 yıllık kazanımlarını özelleştirme adı altında haraç mezat satılığa çıkaran iktidardır. 16 yıllık AKP iktidarı döneminde Devlete ait olup satılmayan bir tesis neredeyse hiç kalmadı. Stratejik önemi haiz ne varsa teker-teker elden çıkarıldı, çıkarılıyor. Son özelleştirmeler ise ŞEKER FABRİKALARINDA YAŞANMAKTA. Siz ne kadar (ŞEKER FABRİKALARI VATANDIR, VATAN SATILMAZ) derseniz deyiniz, bal gibi de satılmaktadırlar. Nitekim hafta içinde satılması kararlaştırılan fabrikalardan 4’ü daha haraç mezat satıldı.

Miras yediler gibi davranan AKP iktidarı, Türkiye Cumhuriyetinin 95 yıllık kazanımlarını adeta sildi, süpürdü. Yandaşlarına peşkeş çekti!

Maalesef, özelleştirilen stratejik önemi haiz değerlerden biri de elektrik enerjisi tesisleridir. Türkiye’nin elektrik enerjisi, tamamıyla şirketlerin insaflarına terk edilmiş bulunmaktadır. Bugün Türkiye’de elektrik tesisleri tamamıyla özel şirketin kontrolündedir. Bakın bunlardan aklımıza gelenleri sayalım:

*Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. bu şirket Siirt, Şırnak, Batman, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Mardin illerine sağlanan enerjinin sorumlusudur.

*Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş.

*Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş.

*Meram Elektrik Dağıtım A.Ş.

*Aras Elektrik Dağıtım A.Ş.

*Çoruh Elektrik Dağıtım A.Ş.

*Fırat Elektrik Dağıtım A.Ş,

*Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş.

*Osmangazi Elektrik Dağıtım A.Ş.

*Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A.Ş.

*Çamlıbel Elektrik dağıtım A.Ş.

*Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş.

*Gediz Elektrik Dağıtım A.Ş.

*Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş.

*Göksu Elektrik Dağıtım A.Ş.

*Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş.

*Menderes Elektrik Dağıtım A.Ş.

*Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş.

*Vangölü Elektrik Dağıtım A.Ş.

*Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş.

Evet ve maalesef Türkiye’nin stratejik önemi haiz elektrik üretim tesisleri şirketlerin tekelindedir. Bir tek şirketin yapacağı oyun, iddia edildiği gibi domino etkisi yaparak bütün Türkiye’yi karanlığa gömebiliyorsa, bu şirketlerin tümünün iyi niyetli yöneticiler tarafından idare edildiğinin garantisini kim verebilir!

Özelleştirme adı altında peşkeş çekilen bütün tesislere bakın, bu tesislerde ne büyük sıkıntılar yaşandığını göreceksiniz. Şirketlerin kâr amacıyla hareket etmelerinden daha doğal ne olabilir. Bunun için, çalıştırılan tüm kalifiye teknik elemanları, işçileri işlerinden çıkararak, yerlerine TAŞERONLAŞTIRMA adı altında ehliyetsiz, bilgisiz, beceriksiz kimseleri getirmelerine kim ne diyebilir! Maden işletmelerinde yaşanan faciaların temel sebebi de bu değil mi! Hani tekel fabrikaları, yem sanayi fabrikaları ne oldu!

Türkiye’nin güvenliği açısından stratejik önemi haiz tesisleri özelleştirme adı altında birilerine peşkeş çekerseniz, bunun adına (BİLE BİLE LADES OLMAK) denilir.

Bu bakımdan diyoruz ki dün yaşanan elektrik kesintisinin asıl nedeni, elektrik tesislerinin özelleştirilmiş olmasındandır. Boşuna başka sebepler, başka bahaneler aramayalım. Devlet dediğin devlet, vatandaşlarının kaderini özel şirketlerin insafına terk eder mi! Bölgemiz genelinde yaşanan bu kesinti ne ilk kesintidir, ne de son kesinti olacaktır. Bundan böyle her an için daha geniş boyutlarda yeni elektrik kesintilerini bekleyebiliriz artık!!!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.