Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Cüneyt ARITÜRK
Cüneyt ARITÜRK

YAŞANAN SEL FELAKETLERİ  VE SEBEPLERİ!

Hemen her yıl, şiddetli sağanak nedeniyle bir çok illerimizde SEL FELAKETLERİNİN yaşandığı gerçeğiyle karşı karşıyayız. Son bir hafta içinde yine Batı Karadeniz’de sel felaketleri yaşandı. Kastamonu başta olmak üzere Bartın ve Sinop’ta yaşanan durum gerçekten yürekler acısı. Günlerdir süren sağanak yağışlar şiddetli sel felaketlerine yol açmakta, dereler, çaylar dolup  taşmakta, evleri ve işyerlerini sular basarak büyük hasarlara ve ölümlere yol açmaktadır.

Karadeniz Bölgesinin adeta sele kapıldığı  Bartın, Sinop, Kastamonu başta olmak üzere, Samsun ve Karabük’te de etkili olan şiddetli sağanak yağışlardan kaynaklı sel felaketlerinin dere yataklarının hemen hepsinin taşmasına yol açtığı anlaşılmaktadır.

Özellikle Bartın, Karabük, Sinop, Samsun ve Kastamonu adeta sel suları tarafından istila edilmiş durumda. Üniversite hayatımı Bartın’da geçirmiş olmam dolayısıyla bu memleketin yapısını gayet iyi tanırım. Dere kenarında kurulu evler, elbette, sel felaketine davetiye çıkaran en önemli unsurlardır.

Son sel felaketinden etkilenen Kastamonu ili Bozkurt ilçesi olurken AKUT tarafından yapılan açıklamada Ankara, İstanbul, Kocaeli, Rize ve Giresun ekiplerinden oluşan 46 gönüllüsü ile çok sayıda insanların ve hayvanların tahliyesinin gerçekleştiği belirtilmekte.

Kastamonu’da 15 , Sinop’ta 2 can kaybı var. Hasar ve zarar belirleme çalışmaları devam ediyor. Sel felaketinin yaşandığı illerde 4 bin 644 personel, 610 araç, 437 iş makinesi, 66 ambulans, 19 helikopter, 3 mobil koordinasyon tırı, 24 bot, 18 motopomp ve daha birçok farklı ekipman ve imkan ile müdahale edilmekte.

Karadeniz Bölgesi dışında da her yağmur yağışında İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerimiz yanında birçok İllerimizde  yolların, caddelerin sel sularıyla dolup taştıkları, geçit vermez hale geldikleri yaşanan gerçeklerdendir. Şehrimizde de özellikle Tillo Caddesiyle Demokrasi Meydanı önündeki alan, hemen her yağışta oluşan sel suları yüzünden geçit vermez duruma gelmektedir. Peki, ufak yağışlarda dahi yağmur sularının sellere dönüşmesinin ve geçit vermez duruma gelmelerinin sebepleri nelerdir. Elbette çarpık kentleşmenin ve alt yapı yetersizliğinin sellerin oluşmasında büyük etkileri vardır. Bir şehrin bütün yeşil alanlarını betonarme yığınlarına çevirirseniz, yağmur suları önünde setler oluşturursanız, sular elbette akacakları bir mecra arayacaklardır. O mecralar da, öncelikle o şehrin ana caddeleridir. İkinci mecra ise geniş sokakları ile sel yatağındaki evlerin, apartmanların bodrum katlarıdır.

Avrupa görmüş dostlarımız var. Onların anlattıklarına göre, Avrupa’nın şehirlerinde öyle yer altı tesisleri kurulmuş ki, buralardan otomobiller bile geçer. Adamlar, her şeyi peşin düşünmüşler. Yeni şebekeler kurmak için ikide bir yolu bozmak yok. 100 yıl sonrasında yapılabilecek işler dahi düşünülerek, sadece kapak açmak suretiyle kurulacak yeni şebekeyi o alt yapıdan rahatlıkla geçiriyorlar. Bizde olduğu gibi doğalgaz şebekesi geçecek, yolu kaz, elektrik şebekesi geçecek yolu boz, yağmur suları için kanal aç işleri çoktan sıfırlanmış. Hatta yapılan bu yer altı tesisleri öylesine düzenli ki, buraları mesken edinen, yatıp, kalkan yoksullar bile var.

Bizde ise dere yatağında evler yapılıyor, yeşil alanlar rant uğruna imara açılıyor, düzensiz, çarpık kentleşme sürüp gidiyor, ikide bir çıkarılan imar affıyla, düzensiz yapılaşmalar tescil ediliyor, sonra da her yağışta sel suları neden şehirleri istila ediyor diye sorguluyoruz! Yani bir yerde kendi aklımızla alay ediyoruz.

Bu gibi afetlerin önlerini almak için öncelikle alt yapı tesislerine ağırlık verilecek. Rant uğruna yeşil alanlar ve dere yataklarının imara açılmalarına müsaade edilmeyecek. İkide bir imar affı çıkarılarak, bu gibi yapılaşmalara göz kırpılmayacak. Sözün özü, şehirleşmelere alt yapıdan başlamak lazım…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER