REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

YATIRIMLAR %60 GERÇEKLEŞTİ, AMA BU KEZ NORMAL

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
YATIRIMLAR %60 GERÇEKLEŞTİ, AMA BU KEZ NORMAL
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
1 views
16 Ekim 2021 - 13:46
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Yıllardan beri İl Koordinasyon Kurulu toplantılarını takip ederim ve hiç birini kaçırmadan baştan sona kadar izlerim..  Çünkü tabiri caizse ilimizde yürütülen bütün yatırımlar burada ameliyat masasına yatırılıyor.. Hangi yatırım devam ettiği, hangisinin devam etmediği ortaya çıkıyor.

Her yılsonu, yani dördüncü toplantıda ilin valileri çıkıp yatırımların neden %100 veya bu orana yakın makul bir oranda gerçekleşmediğini sorgular.. Bu toplantının devamı niteliğinde olan yılın ilk toplantısında yine Valilerimiz Nasrettin Hoca’nın suya gönderdiği çocuğuna testi kırılmadan önce tokat atması misali, bütün yatırımcı kurum ve kuruluş müdürlerini uyarır. Ancak üzülerek belirteyim ki hiçbir faydası da olmuyor.. Yine yatırımlar, %100 oranda veya ona yakın bir oranda gerçekleşmiyor. Yaklaşık son 25 yılda %80 oranını yakaladığımızı hiç hatırlamıyorum.

Bu yıl da öyle oldu.. Pandemi nedeniyle iki yıldan beri ara verilen bu toplantılara, pandemi koşullarının hafiflemesi nedeniyle tekrar başlandı. Gerçekleştirilen yılın son toplantısının açılış konuşmasını yapan Vali Osman Hacıbektaşoğlu, 299 yatırım hakkında bilgi verdi.. Vali Hacıbektaşoğlu;  “Ekim ayı itibariyle 299 proje üzerinde çalışma yapılmıştır, bu projelerin toplam bedeli 6 milyar 69 milyon 806 bin TL’dir.  Söz konusu projelere yıl içinde 564 milyon TL harcama yapılmıştır.. Bu projelerin nakdi gerçekleşmesi %60 olarak gerçekleşmiştir.. 299 projenin 72’si tamamlandı, 154’ ü devam ediyor, 35’i ihale aşamasında, biri tasfiye edildi.. 37 projeye ise çeşitli nedenlerden dolayı henüz başlanamamıştır”  bilgisini verdi.

Burada sorgulanması gereken birkaç nokta var.. Neden %100’e ulaşmadık? Neden yılın son iki ayına girmek üzere olduğumuz bir dönemde 154 proje halen devam ediyor? Tabii ki burada yanlış anlamda olmasın, bazı yatırımlar doğal olarak yıllara yayılmak zorundadır.. Ancak 154’ünün halen devam ediyor olması insanı düşündürüyor.. Çünkü yatırımların yarısından fazlasına tekabül ediyor.. Bunların yanında 37 projeye neden başlanmadı?

Bu sorular daha da arttırılabilir.. Ancak bu yıl bunları sormamak ve normal karşılamak gerekiyor.. Çünkü sonuçta pandemi koşulları ortada.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.