Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Ayhan MERGEN
Ayhan MERGEN

YATIRIMLARIN TAMAMLANMAMASI BU İLİN KADERİ Mİ?

Çeyrek asra yakın bir süreden beri, ilimizdeki il koordinasyon kurulu toplantılarını büyük bir dikkat ve titizlikle takip ediyorum.. Daha önceki yazılarımda da bir kaç kez değindiğim üzere,  bu toplantılarda ildeki yatırımlar masaya yatırılıyor.

Yılda dört kez toplanan bu toplantılara başkanlık eden valilerimiz değişse de söyledikleri söylemler,  üç aşağı beş yukarı aynı.

Yılın ilk toplantısında valilerimiz yatırımların titizlikle takip edilmesini isterler.

Bahar aylarındaki ikinci toplantıda uyarı dozu artar.. Hatta ihmali görülenler hakkında yasal işlem yapılacağı söylenir.

Bu arada iş mevsiminin başladığı konusunda uyarı yapılır ve acele edilmesi istenir.

Yaz aylarındaki üçüncü toplantıda uyarı dozu biraz daha yükseliyor.. İş sezonunun sona ermek üzere olduğu hatırlatılır ve kalan zamanın iyi değerlendirilmesi istenir.

Sonbahardaki son toplantıda ise yatırımların gerçekleşmesi, o yıl için son kez ele alınır.. Ancak bir de bakılır ki hiçbir uyarı etkili olmamış ve yatırımların fiziki ve nakdi gerçekleşme oranı en iyi yılda bile %60-70’leri geçmemiştir.

Bu arada o yıl için planlanan birçok projenin ya yarıda terk edildiği ya da eften püften nedenlerle hiç başlamadığı ortaya çıkıyor.. Bunların oranı bazı yıllarda %25’lere kadar çıkıyor.

Ama artık ah ve vahların bir faydası yoktur.. Çünkü yıl sonuna gelinmiş ve ağır kış şartları hüküm sürmektedir.

Önceki gün yapılan son toplantıda yılın yarısını aşmış olmamıza rağmen, bir kurumun yatırımlarının gerçekleşme oranının %1 civarında olduğunu ifade etsem ne demek istediğim daha iyi anlaşılır.

Yanlış anlaşılmasın, yatırımların bir yıl içerisinde %100 oranda gerçekleşmesini bekleyemeyiz.. Çünkü bazı yatırımların gerçekleşmesi bir iki yıl sürebiliyor.. Ama bunların oranı en fazla %10 civarında olabilir.

Bir kez daha soralım, yatırımların düşük oranlarda gerçekleşmesi bu ilin kaderi midir?

 

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER