REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

YAYGINLAŞTIRILMALI!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
YAYGINLAŞTIRILMALI!
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
4 views
24 Ekim 2017 - 15:23
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Türkiye’miz, trafik kazalarında başı çeken ülkelerden biri olmaya devam ediyor ve bugüne kadar alınan önlemlere rağmen feci kazalar bir türlü azalmıyor. Elim trafik kazalarının en önemli nedenlerinden biri, toplu taşımacılığa gereken önemin verilmemiş olmasıdır ve bu nedenle karayollarımızda seyreden araç sayısı hayli kabarık olmaktadır. Bir kara yolunda 1.000 araç seyrediyorsa bu yolda meydana gelen trafik kazaları,100 aracın seyrettiği yollarda doğal olarak onda bir oranında gerçekleşir. Tabii ki, toplu taşımacılığa zamanında önem verilmeyişinin yanı sıra trafik alanındaki eğitimin yetersiz olması da kazaların meydana gelmesinde önemli bir etkendir. İşte bu önemli nokta dikkate alınarak hazırlanan ve 2012 yılından itibaren hayata geçirilen “Trafik Dedektifleri Projesi” ile geleceği trafik bilinci yüksek gençler hazırlama eğitimi verilmektedir. OPET Yönetim Kurulu Kurucu üyesi Nurten Öztürk’ün OPET desteğinde sahiplendiği bu projenin içerdiği eğitimde; trafik işaret levhaları, emniyet kemeri, yaya geçidi, alt ve üst geçitler, karşıdan karşıya geçme, güvenli oyun alanları, bisiklet kullanımı, araçta güvenli yolculuk konularında görsel ve uygulamalı eğitimler verilmektedir.

Geleceğin çocuklarına trafik bilincini aşılamak gayesiyle bir projenin hayata geçirilmesi olması takdire şayandır derken, bu projenin ülke genelinde yaygınlaştığının söylenemeyeceğini de belirtmek isterim. İlimizde bu proje ile eğitim verildiğine tanık olmadığımdan ve 2012 yılında hayata geçirildiği halde değişik yörelerde eğitime tabi tutulan çocuk sayısını  ifade eden rakamlar çok az olduğundan, projenin yaygınlaşması konusunda gereken duyarlılığın gösterilmediği anlaşılmaktadır.

Trafik canavarının sebebiyet verdiği ölümlerin, yaralamaların ve maddi alandaki zararın en az düzeyde kalması için, küçük yaştaki çocuklara trafik bilincini aşılamak büyük önem taşıyor ve bu bakımdan sözü edilen “Trafik Dedektifleri Projesinin” ülke genelinde yaygınlaştırılmasını hedeflemek gerekiyor. Yılların ihmali sonucu gereğini yerine getiremediğimiz toplu taşımacılığı teessüs ettirmek hiç de kolay olmayacağına göre, elim kazaların diğer önemli etkenlerinden biri olan eğitimsizliği asgariye çekmekte büyük yarar vardır diyerek sayın ilgililere “Trafik Dedektifleri Projesini” ülke genelinde yaygınlaştırmaları için azami duyarlılığı göstermeleri çağrısında bulunuyorum.  Aksi halde, alınmakta olduğu belirtilen önlemlere rağmen ülkemizi trafik kazalarında başı çeken ülkeler sıralamasından çıkarmak mümkün olmayacaktır.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.