Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Ayhan MERGEN
Ayhan MERGEN

YAYLALARA ÇIKIŞLAR ÖNEMLİ BİR KONU (2) GÖÇEBELİK HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR

Göçer vatandaşlarımızın yaylalara çıkışlarındaki bütün kısıtlama ve yasaklamaların İçişleri Bakanlığı tarafından kaldırılması kararını değerlendirmeye devam ediyoruz.. İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy’la yapılan görüşmede son yıllarda minimum düzeye gelmiş bulunan yaylalara çıkış kısıtlamalarının  bu yıl tamamen sona ereceği bilgisinin alındığı belirtiliyor.. Bu gerçekten önemli bir sonuç.. Üstelik bu karar doğal olarak yalnız ilimizi değil, bölgeyi kapsayacak bir karar.

Bu kararla göçer vatandaşlarımız yaylalarına daha rahat bir şekilde çıkabilecek ve daha çok sayıda hayvana daha rahat bir şekilde bakım yapacak ve verimlerini alacaklar.. Bu da hepimizin yararına olan bir sonuç.

Bu nedenle bu karar hepimizi ilimizi, bütün bölgemizi ve hatta ülkemizi ilgilendiriyor.. Çünkü Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da üretilen peynir ve tereyağlarının neredeyse tamamına yakını başta Marmara Bölgesi başta olmak üzere, diğer bölgelerde tüketiliyor.

Burada bilim insanlarının açlık tehlikesi konusunda yaptıkları uyarıları da unutmamak gerekiyor. Bütün dünyada gıda temininde yaşanan zorluk her geçen gün biraz daha artıyor.. Bu açıdan da göçerlere minnet duymamız gerekiyor.

Göçerlik hayatı ilimizin ve bölgemizin ekonomisinin ana damarlarından birini oluşturuyor.. Bu damarların daha işi işlemesi ve tıkanmaması için hepimizin elinden gelen gayreti göstermesi gerekiyor.. Her zaman belirttiğim gibi, bazı konular tek bir kesime bırakılamayacak kadar büyük önem taşıyor.. Göçebelik konusu da böylesine önemli bir konu.

Bu vesile ile bu kararı alan İçişleri Bakanlığı yetkililerine bölge halkı adına teşekkür ediyor ve bütün göçer vatandaşlarımıza kolaylıklar ile bol kazançlar diliyorum.. Onlar hep sağ olsunlar ve var olsunlar.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER