REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

YAZ, FAKİRİN BABASIDIR KIŞ İSE…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
YAZ, FAKİRİN BABASIDIR KIŞ İSE…
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
9 views
28 Kasım 2017 - 10:37
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bu başlığı okuyanlar  “yahu kış ortasındayız artık, geceleri don görülmeye başlandı. Yaz mevsimini hatırlatmak niye” diye kendi kendilerine soracaklardır. Hemen anlatayım. Yukarıdaki başlık Arapça da kullandığımız “Is seyf uve ebul fakir” deyimimizin Türkçesidir. Yaz mevsiminde yaşamanın daha kolay olduğunu, ısınma ve giyinme probleminin olmadığını sebze ve meyvenin daha ucuz olduğunu vurgulamak için söyleniyor.

Deyimin vardığı tespit doğru ve bu mevsimde bu durumun tam tersini yaşadığımızı belirtmek için bu deyimi başlık olarak kullandım. Daha önce de bu deyimimizi hatırlatarak bu mevsimde çevremize daha bir merhametli gözle bakmamız gerektiğini belirtmiştim. Gerçekten de artık soğukların kendini iyice belli ettiği bu dönemde çevremizdeki yoksullara ve hatta hayvanlara bile daha merhametli yaklaşmamız gerekiyor.

Eski, her tarafı delik, birçok yerinden akıtan yüksek tavanlı evlerde yaşamlarını bin bir zorlukla sürdürmeye çalışan yoksul vatandaşları düşünmemiz gerekiyor. Biz sıcak evlerimizde kaloriferin ayarını biraz daha yükseltirken o yoksulları da gözlerimizin önüne getirip düşünmeliyiz. Biz bilmem ne yününden yapılmış kalın kazaklarımızın içindeyken  incecik yazlık elbiseleri zar zor bulan o minik çocukların hayalini hiçbir an gözlerimizin önünden ayırmayalım. Onların tir-tir titrediklerini düşündüğümüz an inanın bizlerde gayri ihtiyarı titreriz. Bedenlerimiz  değil, yüreklerimiz titrer.

Yoksul vatandaşlarımız kendileri için en zor mevsimi yaşıyorlar. Suriye’den göç etmek zorunda kalanlar dahil çok zor şartlar altında yarı aç yarı tok  yaşamlarını sürdüren bu insanları görmezden gelemeyiz. Özellikle yakacak konusunda onlara yardımcı olmak zorunluluğu var. Belki bunların bir kısmı dileniyor hatta dilenirken yüzsüzlükte yapıyor. Ama önemli bir kısmı da bu durumlarını belli etmekten utanıyor. Özellikle o kesimleri bulmaya gayret edelim. Nasıl olsa devlet gerekli yardımları yapıyor rahatlığını düşmeyelim. Elbette devlet yardım ediyor . Ama bu yardımlar yeterli olamayabileceği gibi devletin uzanamadığı ailelerde olabilir. Onun için herkese yardım edelim demiyorum araştıralım diyorum. Onlara bireysel olarak yardım edelim. Bireysel yardımlarımızın yeterli olmadığı durumlarda çevremizdeki insanlarla bir olup yardım elini uzatalım.

Unutmayalım; yaz fakirin babası ise, bir anlamda kışta düşmanıdır. Yoksul vatandaşları düşmanlarının karşısında yalnız bırakmayalım.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.