REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

(YAZ MEVSİMİ,  FAKİRLERİN BABASIDIR!)

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
(YAZ MEVSİMİ,  FAKİRLERİN BABASIDIR!)
4-Fatih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccccom )
2 views
24 Eylül 2021 - 17:55
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bizim Siirtçe (bozuk Arapça) lisanımızda çok güzel deyimler vardır. Bu deyimlerden biri de (IS SAYF, UVE ABUL FAKİR) şeklinde olanıdır. Bu deyimi Türkçeye (YAZ MEVSİMİ, FAKİRİN BABASIDIR) şeklinde tercüme edebiliriz.

Yaz mevsiminin, fakirin babası olarak tanımlanması sebepsiz değildir. Bu mevsimde sebze-meyve bol olur. Yakacak ihtiyacı yoktur. Doğalgaz ve benzeri faturalar Kış mevsimine nispeten daha düşük gelir. Ayakkabıların tabanı delik bile olsa, su çekme derdi yoktur. İstenirse terlik ile gezilebilir. Ceket yok, palto yok, manto yok. Erkekler bir tişört,. Bir pantolonla giymekle yetinirler. Evin damı aktı, soba tütüyor gibi sorunlar da yaşanmaz. Yorgan yerine, çarşaf       la örtünseniz yeterlidir.

Yaz mevsimini atlatmış ve sonbahara girmişken, kış mevsimi de yavaş-yavaş kendisini hissettirecek. Kaloriferli evlerde, kaloriferler yanacak, kalorifersiz evlerde odun, kömür sobaları kurulacak. Kaloriferler doğalgazla çalışıyorsa, faturalarından yürekler yanacak. Odun, kömür almak için para gerekecek.

Hele evi olmayanlar, parkta, bahçelerde yatanlar ne yapacak. Sebze meyve fiyatları katlanacak. Et dediğin mübarek zaten evlerin yüzde sekseninin kapısından içeri girmiyor. (Yiğit yine kuru soğana muhtaç olacak.)

Koronavirüs pandemisi yetmezmiş gibi, kış mevsiminin hastalıkları baş gösterecek. Grip, zatürre salgınları yaşanacak. Zaten, okulların açılmasıyla çocukları olanların bir de okul masrafları katlanacak.

Kış mevsiminin bu olumsuzluklarını düşünürken, hep yaz mevsiminde kalmayı mı isteyelim dersiniz. Tabii, istemekle olmaz. Bizim gibi ülkelerde 4 mevsim vardır. İlkbahar, yaz, sonbahar, kış diye sıralanır. Bizim Siirtçede mevsimlerle ilgili olarak kullandığımız bir deyim daha vardır. (Allah’ım, yazımızı yaz, kışımızı kış yap) şeklinde tercüme edebiliriz.

Evet, kış mevsimi yaklaşınca sıkıntılar giderek artacak. Ama, kış mevsimini sevenler de var mutlaka. Orta halliler, sobanın üzerinde kestane patlatacak, zenginler Uludağ’a kayak keyfi yapmağa gidecek.

Ne diyelim, tabiatın kanunu bu. Dört mevsim içinde bir tek bahar var. Diğer üç mevsimi sıkıcı mı sıkıcı…

ANEKDOT

Bektaşi meşrep Siirtliye, kış günü yolda karşılaştığı bir dostu sormuş:

-Ne var, ne yok! Nasılsın?

Cevap vermiş:

Nasıl olacağım. Ayakkabımın dibi delik, su çekiyor. Evin damı akıyor. Yakacak odun alacak para yok. Alınca, ucuz diye YAŞ ODUN alıyorum. Külüstür soba dört, beş yerden tütüyor. Nasıl olduğuma sen karar ver!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.