Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Cüneyt ARITÜRK
Cüneyt ARITÜRK

YAZ SICAKLARININ DÜŞÜNDÜRDÜĞÜ!

Yaz günlerinde, 40 derecenin de üstünde sıcaklar ensemizde boza pişirirken, biliyoruz ki, bu sıcaklar olmazsa, sebzeler ve meyveler olgunlaşmayacak. (ALLAH’IM, YAZIMIZI YAZ; KIŞIMIZI KIŞ YAP) şeklinde dillendirilen tekerleme çok önemli mânalar ifâde eder. Yine (YAZ MEVSİMİ, FAKİRİN BABASIDIR) şeklinde de bir deyimimiz bulunmaktadır.

Yaz mevsiminin, fakirin babası olarak tanımlanması sebepsiz değildir. Bu mevsimde sebze-meyve bol ve haliyle ucuz olur. Yakacak ihtiyacı yoktur. Doğalgaz ve benzeri faturalar Kış mevsimine nispeten daha düşük gelir. Ayakkabılarımızın tabanı delik bile olsa, su çekme derdi yoktur. İstense, terlik ile gezilebilir. Palto yok, ceket yok, manto yok. Erkekler bir tişört, bir pantolon giymekle yetinirler. Evin damı aktı, soba tütüyor gibi sorunlar da yaşanmaz. Yorgan yerine, çarşafla örtünseniz yeterlidir.

Yaz mevsimi geçip de sonbahar ve kış mevsimi kendisini hissettirmeye başlayınca kaloriferler yanacak, ya da odun, kömür sobaları kurulacak. Kaloriferler doğalgazla çalışıyorsa, faturalarından yürekler yanacak. Odun, kömür almak için para gerekecek.

Hele evi olmayanlar, parkta, bahçelerde yatanlar ne yapacak. Sebze meyve fiyatları katlanacak. Et dediğin mübarek zaten evlerin yüzde sekseninin kapısından içeri girmiyor. (Yiğit yine kuru soğana muhtaç olacak.)

Koronavirüs pandemisi yetmezmiş gibi, kış mevsiminin hastalıkları baş gösterecek. Grip, zatürre salgınları yaşanacak. Zaten, okulların açılmasıyla çocukları olanların bir de okul masrafları katlanacak.

Kış mevsiminin bu olumsuzluklarını düşünürken, hep yaz mevsiminde kalmayı mı isteyelim dersiniz. Tabii, istemekle olmaz. Bizim gibi ülkelerde 4 mevsim vardır. İlkbahar, yaz, sonbahar, kış diye sıralanır.

Ama inanın ki, içinde bulunduğumuz bu yılın yaz mevsimi hiç de ucuzluk getirmiş değil. Sebze, meyve yine pahalı. Yaz mevsiminin sıcağında kavrulurken, kış mevsiminde durum ne olacak, diye düşünmekten kendimizi alamıyoruz. Yaz mevsimi son bulup, sonbahar, kış mevsimi yaklaşınca sıkıntılar daha da artacak, fiyatlar katlanacak. Ama, kış mevsimini sevenler de yok değil. Orta halliler, sobanın üzerinde kestane patlatacak, zenginler Uludağ’a kayak keyfi yapmağa gidecek, olan, yine  biz fakirlere olacak!

Ne diyelim, tabiatın kanunu bu. Şâirin dediği gibi “Böyledir kanunu kahpe dünyanın – Dört mevsim içinde bir bahar olur.”

ANEKDOTLAR

Sohbet ederlerken, bir dostu Nasreddin Hoca’ya:

-Hocam, biz insanlar ne kadar nankörüz. Yaz olur, sıcaktan şikâyetçi oluruz. Kış olur, soğuklardan şikâyet ederiz.

Nasreddin Hoca cevap vermiş:

-Bahar mevsiminden şikâyetçi olan var mı!

***

Bektaşi meşrep Siirtliye, kış günü yolda karşılaştığı bir dostu sormuş:

-Ne var, ne yok! Nasılsın?

Cevap vermiş:

Nasıl olacağım. Ayakkabımın dibi delik, su çekiyor. Evin damı akıyor. Yakacak odun alacak para yok. Alınca, ucuz diye YAŞ ODUN alıyorum. Külüstür soba dört, beş yerden tütüyor. Nasıl olduğuma sen karar ver!

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER