Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Dicle Elektirik Reklam
Ahmet ARITÜRK
Ahmet ARITÜRK

YENİ BELEDİYE BAŞKANIMIZ SAFİYE ALAĞAŞ

31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Siirt Belediye Başkanlığına seçilen Safiye Alağaş’ın adını, DEM Parti’nin Siirt Belediye Başkan aday olmadan önce hiç duymamıştım, dersem yalan olmaz. Gerçi, DEM Partide eş başkanlık sistemi var ama, mevcut yasalar böyle bir sistemi tanımıyor. Alağaş’ın eş başkanı konumundaki Mehmet Kaysi ise tanıdık bir isim. Doğma büyüme Siirtli. Eşbaşkanlık şu an için sadece DEM Parti tarafından uygulanmaktadır. “Siyasi partiler, tüzüklerinde yer almak ve iki kişiden fazla olmamak kaydıyla eş genel başkanlık sistemini uygulayabilirler” denilse bile mevcut yasalara göre Eş Başkanlardan imza yetkisi olan isim tektir. .

Yeni Belediye Başkanımızı tanımak için sorup soruşturduk. Öğrendiklerimizi özet olarak okuyucularımızla da paylaşalım istedik. Safiye Alagaş’ın, 1990 yılında Pervari ilçemizin Erkent köyünde doğmuş olduğunu, 1993 yılında ailesiyle Adana’ya yerleştiğini,  ilkokulu, ortaokulu, liseyi Adana’da tamamladığını ve mesleğinin gazetecilik olduğunu öğrendik.

Alağaş’ın, Gazeteciliğe 2007 yılında kapatılan Dicle Haber Ajansı’nda (DİHA) muhabir olarak adım attığını, daha sonra kadın odaklı haberlere yönelen JINHA’da çalıştığını, JINHA da kapatılınca mesleğine JİNNEWS’te haber müdürü olarak devam ettiğini öğrendik.

Alağaş’ın Belediye Başkanı seçildiği Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi, resmî kısaltmasıyla DEM Parti, veya eskiden bilinen adıyla Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti); 25 Kasım 2012 tarihinde Eşitlik ve Demokrasi Partisi ile Yeşiller Partisinin birleşmesiyle kurulan ve Türkiye’de faaliyet gösteren bir siyasi partidir.

Kürt siyasetine dayalı olarak kurulan ve kapatılan on kadar siyasi parti vardır.   HEP, ÖZEP, ÖZDEP, DEP, HADEP, DEHAP, ÖTP, DTP ve BDP. hepsi Demokratik Toplum Hareketi’ye yakın. Bugün de Demokratik Bölgeler Partisi, Halkların Demokratik Partisi,  Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi ile Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi. aynı siyasal çizgide devam etmektedir.

Aynı kulvarda hareket eden bu siyasi partilerin bir özellikleri de, adaylarını davalarına sadık kişilerden seçmeleridir. Bu bir gerçektir ki, kimi aday gösterseler göstersinler, Kürt halkı onlara sahiplenir.

Evet, Siirt’e daha önce aynı hareketten seçilen Belediye Başkanları da olmuştu. Bunlardan M. Selim Özalp (1999-2002), Ahmet Ete (2002-2003), Selim Sadak (2009-2014),   Tuncer Bakırhan (2014-2016), Berivan Helen Işık (31 Mart 2019-15 Mayıs 2020) tarihleri arasında Belediye Başkanlığı yapmışlardı.

31 Mart 2024 yerel seçimlerinde DEM Partiden Siirt Belediye Başkanlığına seçilen Safiye Alağaş’a görevinde başarılar dileriz…

TAŞLAMA

 EMEKLİ ÇELME TAKTI

AKP KÜME DÜŞTÜ

BU NASIL BİR ÇELMEYDİ

ÇELMEYİ YİYEN ŞAŞTI

 

TAM KIRKYEDİ YIL SONRA

BİRİNCİ PARTİ OLDU

CHP BİLE BÖYLE

SONUÇ BEKLEMİYORDU

 

EN GÜÇLÜ İTTİFAKTIR

TÜRKİYE İTTİFAKI

UYKUDAYDI SEÇMENLER

BELLİ ARTIK UYANDI

 

“VATAN, MİLLET, SAKARYA”

DİYENLERE KANMAYIN

GİDEN KOLTUKLARIDIR

SAKIN HA ALDANMAYIN

 

BEN SEKSEN YAŞINDAYIM

AKP YİRMİİKİ

İSLAMİYETİ BANA

AKP Mİ ÖĞRETTİ

 

ALDANMAYIN HER (VATAN

MİLLET) DİYENE SAKIN

NİCE HACININ HAÇI

KOLTUK ALTINDA BAKIN

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER