Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Yusuf Salih ARITÜRK
Yusuf Salih ARITÜRK

YENİ BİR GÖÇ DALGASI MI?

ABD, Suriye’de olduğu gibi Irak’ta da, İsrail’in güvenliği öncelikli politikası gereği karışıklık çıkaracak adımlar atarken, bu müdahalelerin sonucu çıkması muhtemel olan bir iç çatışmada, Türkiye’mizin bölgeden gelebilecek yeni bir göç dalgası ile karşı karşıya kalabileceği sorularını da beraberinde getirdi.

ABD’nin 11 Eylül sonrası Irak’ı işgali ile birlikte yeniden şekillendirilmeye ve güncelleştirilmeye çalışılan sorunlar yumağında, etnisite ve mezhep ayrıştırma çalışmaları hızla derinleştirilmeye çalışılıyor ve Irak, kaosa sürükleniyor.

Iraklı din alimi Mukteda es-Sadr’ın 29 Ağustos’ta, siyaseti bırakma kararı aldığını açıklamasından sonra Irak Parlamentosunda oturma eylemi içerisinde olan kendisine bağlı grup ile Sadr Hareketi’nin askeri kanadını oluşturan Seraya es-Selam’ın yeşil bölgedeki bariyerleri aşarak başkanlık sarayına girmeleri yeni gerilimlerin ortaya çıkmasına neden oldu.. Irak’ta meydana gelen son kritik gelişmelerden sonra siyasi krizin iyice derinleşmesi ve içinden çıkılamaz bir hal alması, ister istemez Irak’taki şiddet sarmalının yeniden sert bir zemine oturmasına ve uluslararası yalnızlaştırılma sürecine itilmesine neden olacaktır.

ABD, Biden yönetiminde hızlı bir ivme kazanan yeni Ortadoğu’yu, İbrahim Anlaşmaları ile İsrail merkezli yeni bir satranç tahtasına dönüştürme çabası içerisindeyken, ülkemizin bu çerçevede İsrail ile yakınlaşma sürecine girmesi, ister istemez Irak’ta nasıl bir strateji içerisinde olabileceğimizin göstergelerinden biri olmuştur.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER