Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Yeni Bir Yılı İdrak Ederken

Miladi takvime göre 2023 yılını gerilerde bırakarak, 2024 yılını idrak ettik.

Miladi takvime göre 2023

Helali, haram; haramı helâl yapmak en büyük günahtır. YILBAŞI KUTLAMALARI HARAMDIR) diye fetva veren din görevlilerinden bir temennimiz var. Bu düşüncede olan din görevlileri, yılbaşı kutlamalarıyla yetinmeyerek hırsızlıklarla, yolsuzluklarla, yetim hakkını yiyen rüşvetçilerle, (devletin malı deniz, yemeyen domuz) mantığıyla hareket edenlerle ilgili yorumlar yapsalar da toplumu aydınlatsalar.

Sıra, Yılbaşı kutlamalarına gelinceye kadar, haram olduğu kesin olan o kadar toplumsal konular var ki, bütün bunları es geçip, (yılbaşı kutlamaları haramdır) demek ne kadar doğru, ne kadar samimi bir davranıştır, bir de buna dikkat etsinler.

Dinimize göre kutlu zamanlar ve mekânlar vardır. Bunların dışında kalan zamanlar ve mekânlar, kuruntudan ibarettir. Kur’an-ı Kerim’de mübarek olarak gösterilen iki gece vardır. Bunlar KAADİR ile BERAAT’TİR. Kaldı ki, bunların yılın hangi günleri olduklarında ihtilaf bulunmaktadır. Ramazan ve Kurban Bayramı günleri de mübarek günler kapsamındadır. Kandil gecelerinin hiçbiri  Peygamber Efendimiz Hazret-i MUHAMMED (O’na al ve ashabına salat ve selâm olsun)  zamanında kutlanmadığı gibi ilk dört halife (Hz. Ebubekir, Hz. Ömer, Hz. Osman ve Hz. Ali) döneminde de kandil geceleri diye bir kutlama olmamıştır. Bu gibi kutlamalar bilahare ve haliyle bidat olarak ortaya çıkmışlardır. Günler içinde Cuma, aylar içinde Muharrem, Recep, Şaban ve Ramazan ayları diğer günlere ve aylara göre efdaldır.

Yeryüzünde mübarek kabul edilen üç yer vardır. Bunlar Mekke, Medine ve Kudüs’tür. Bunların dışında mübarek olan hiçbir yer yoktur. Diğer bütün zamanlar ve mekânlar müsavidir.

Özetleyecek olursak, yeni bir yıla girmiş olsak bile değişen bir durum yoktur. Değişen sadece takvim yaprağından ibarettir. Biz yine de bidatlere uyarak 2024 yılının dostluğa, barışa ve kardeşliğe vesile olmasını diliyor ve bütün insanlığın yeni yıllarını bir kere daha kutluyoruz.