REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

YENİ KONUT ALANLARINA İHTİYAÇ VAR

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
YENİ KONUT ALANLARINA İHTİYAÇ VAR
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
8 views
22 Ocak 2018 - 12:12
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt’in imar durumu ortada ve hepimizin şikayetçi olduğu bir konu. Zaten olmamamız da mümkün değil. Birinci derece deprem bölgesi bir ilde çoğu birbirine bitişik, yüksek katlı binalardan memnun olabilecek bir insan yoktur. Bu nedenle yetkili insanı da, yetkisiz insanı da bu durumdan şikayetçi. Ancak, konu o kadar karmaşık ve  girift ki, bir türlü istenilen sonuç alınamıyor ve çarpık yapılaşmanın önüne tam anlamıyla geçilemiyor. Bizde sık aralıklarla bu konuyu gündeme taşıyarak gerekenin yapılmasını sağlamaya çalışıyoruz.

Son dönemlerde kayyum belediyesine gelen eleştirilerin temelinde imar mevzuatına bağlılık ve bu mevzuatı delmeme konusunda gösterilen duyarlılıktan dolayıdır. Bu yanlış ve tehlikeli gidişe dur demek için harcadıkları çaba ve kararlı tutumları bu işten zarar gören çevrelerin tepkilerine yol açıyor ve bu çevreler, eski dönemlerdeki yapılaşmayı örnek vererek, mağdur olduklarını iddia ediyorlar.

Bu olay bir anlamda arz ve talep dengesine bağlı. Talep olduğu sürece bu tur mevzuat dışı taleplerin gelmesi doğaldır. Zaten ne yapılırsa yapılsın daha uzun bir süre gelmeye de devam edecektir. Bunun tek yolu bu talebin önüne geçmek veya bu talebi mümkün olabildiğince azaltmaktır. Onu da ancak yeni konut alanları üreterek sağlayabiliriz. Kentin  başta Kurtalan yönüne olan tarafı olmak üzere değişik yerlerde yeni konut alanları üretmek için harekete geçilmelidir. Belirlenecek bu alanların; su, kanalizasyon, elektrik ve yol gibi temel altyapı ihtiyaçları sağlanmalıdır.

Bu konuda gerekirse İmar Kanunun 18. maddesinin verdiği yetkilerden de yararlanılma yoluna gidilmelidir. Bu sağlandığı takdirde merkezi konumdaki yerlere olan talep bir ölçüde azalmış olacak ve vatandaşta buralara yönelecektir. Nitekim Kurtalan yolunda kısmı olarak bu durumu görmekteyiz. Tabii ki bu yol boyunca yapılan binaların çok katlı olmasını tasvip etmek mümkün değildir.

İmara uygun, altyapısı hazır yeni konut alanları temin edildiği takdirde yapılaşma buralara kayacak ve kentimiz daha sağlıklı bir şekilde gelişmiş olacaktır. Deprem tehlikesinden uzak, yaşanabilir, modern yeni mahallelerimiz olacaktır.

Siirt il merkezi, modern imar mevzuatına uygun konut arsalarını bekliyor..Hem de bir an önce…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.