REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

YENİ KURULACAK PARTİLER VE ALACAKLARI OY ORANIYLA İLGİLİ ANKETLER

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
YENİ KURULACAK PARTİLER VE ALACAKLARI OY ORANIYLA İLGİLİ ANKETLER
4-Fatih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccccom )
3 views
24 Eylül 2019 - 15:17
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Artık Ahmet Davutoğlu’nun da, Ali Babacan’ın da 2020’na girmeden önce partilerini kuracakları kesinlik kazanmıştır. İkisi de AKP’nin eski kurmayları olan bu iki ismin muhtemel bir erken seçimde ne kadar oy alabilecekleri elbette en çok merak edilen konular arasındadır. Bu konuda anket şirketleri de kolları sıvayarak, Davutoğlu’nun ve Babacan’ın muhtemel bir erken seçimde alabilecekleri oy oranları konusunda anketler düzenlemişler.

ANAR, A&G Araştırma, ORC ve Piar’a göre yeni partilerin oy oranları ne olacak? Yeni partilerin oy oranları merak edilirken anket firmaları şimdiden iki parti için vatandaşların nabzını tutmaya başladı. İşte çıkan sonuçlar…

Ali Babacan’ın Ak Parti’den istifa etmesiyle birlikte yeni parti çalışmaları son sürat devam ediyor. Babacan geçen haftalarda partisini kuracağını resmen açıklamış ve 2020’den önce kurulacağını duyurmuştu. Davutoğlu’nun ise Kasım ayında partisini kuracağı belirtiliyor.

Kamuoyunda Babacan’ın şansının Davutoğlu’na oranla daha fazla olduğu yorumları yapılırken iki partinin seçimlerde ne kadar başarılı olacağı da tartışma konusu oldu. Anket firmaları şimdiden iki parti için vatandaşların nabzını tutmaya başladı. Şimdiye kadar dört büyük anket şirketi Babacan ve Davutoğlu’yla ilgili anketler açıkladı. Bunlar ANAR, A&G Araştırma, ORC ve Piar anket şirketleriydi.

Adil Gür: Yüzde 12’lik oy alacak!

A&G Araştırma Genel Müdürü Adil Gür, Babacan’nın AK Parti’yi bölmeyeceğini ve yüzde 12’lik ‘beyaz sağ’ oyunu alacağını açıklamıştı.

ANAR: Yüzde 10-12 arasında!

ANAR Genel Müdürü İbrahim Uslu’ya göre ise AK Parti oyunun yüzde 10-12 arasındaki oranı, ‘beyaz sağ’ olarak tanımladığı kişilerden oluşuyor.

ORC: Babacan’ın oyu yüzde 11,6

ORC’nin yaptığı ankete göre ise Ali Babacan barajı geçecek bir oy oranına sahip görünürken, Ahmet Davutoğlu hüsrana uğrayacak. Ankete katılanların yüzde 11.6’sı Ali Babacan’a oy veririm derken, Ahmet Davutoğlu’na oy veririm diyenlerin yüzdesi 8.5’te kaldı.

Babacan’ın ekibinin anketi: Yüzde 18

CHP 26. Dönem Milletvekili ve Gazeteci Barış Yarkadaş, Babacan’ın ekibinde yer alan Beşir Atalay’ın yaptırdığı anketlerin rakamlarını açıklamış ve Atalay’ın yaptırdığı kamuoyu araştırmasına göre yeni partinin yüzde 18’lik bir oy almasının beklendiğini açıklamıştı.

Piar Araştırma: Yüzde 8-9

Piar Araştırma Şirketi Başkanı Kadir Atalay, Ali Babacan’ın kuracağı partinin yüzde 8-9, Ahmet Davutoğlu’nun partisinin de yüzde 3 oranında oy potansiyelinde sahip olduğunu belirtti.

Partilerin adı açıklanmadı ama oy oranları belli!

Piar Araştırma Şirketi Başkanı Kadir Atalay, gündemdeki yeni parti tartışmalarını değerlendirdi. Atalay, “24 Haziran seçimlerine göre Cumhur İttifakı ile Millet İttifakı’nın oy oranları yeni kurulacak partileri de hesaba katacak olursak sizce nasıl şekillenir?” sorusuna “Bugün, henüz adı geçen yeni partiler kurulmamışken yaptığımız anket çalışmalarında Babacan’ın yüzde 8-9’lar civarı, Davutoğlu’nun da yüzde 3 civarı bir oy alacağı görülüyor” yanıtını verdi.

Davutoğlu AK Parti’den alıyor, Babacan ise…

Atalay şöyle devam etti: “Davutoğlu aldığı oyların neredeyse tümünü AK Parti’den alırken, Babacan ise 5 puan civarında bir oyu AK Parti tabanından alacak gibi görülüyor. Bu oy geçişleri ile iktidarın sürdürülebilirliği bugün için mümkün görülmüyor.

İYİ Parti sağ partilerle ittifak yapar!

Muhalefette asıl soru şu olmalı, kim kiminle ittifak yapar? Bence İYİ Parti, yeni partilerle sağ ittifak yapar, CHP tek başına HDP tek başına seçime katılmalı. Bu sayede muhalif sağ, CHP ya da HDP ile organik bir bağ kurmadan iktidardan gelecek olan algı operasyonlarına karşı da en baştan savunma yapmış olur.”

***

Anketler ve sonuçları bunlar. İster inanın, ister inanmayın…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.