REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

YENİ TEŞVİK VE DESTEKLER

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
YENİ TEŞVİK VE DESTEKLER
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
14 views
26 Mart 2018 - 15:07
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Uzun zamandır yaşama geçirilen teşvik ve desteklemelere yenilerinin ilave edileceği dile getiriliyor. Bir kısım medyamızda yer alan haberlerde;  “Cari açığı aşağılara çekmek için düğmeye basan hükümet, 23 projeye 125 milyar lira teşvik  verecek…” denilirken, geçmişte olduğu gibi genç çiftçilere 30 bin TL hibe sağlanacağı, Tekstil ve hazır giyim sektörünün de teşvik kapsamına alınacağı vurgulanmaktadır.

Günümüze dek dağıtıldığı belirtilen  teşviklerle hibe desteğinin arzulanan sonuçları vermediği, yapılan ithalatın, ihracatı ikiye katlayan boyuta ulaşmasından anlaşılmakta ve bu nedenle yeni teşvik ve hibelerin aynı olumsuz akıbetle karşı karşıya kalmamaları için azami duyarlılığın gösterilmesi gerektiği görüşü paylaşılmaktadır. 125 milyar liralık teşvikin 19 firmaya dağıtılacağını dile getiren habere yönelik değerlendirmeler yapan birçok vatandaşımız; “Savunma sanayii, enerji teknolojileri, ulaşım sitemleri, v.s. dışa bağımlılığı azaltma hedefinin güdüldüğünden söz edilirken, anlayabileceğimiz şekilde bir bilgilendirme yapılmıyor…” demektedirler.

Tarım ve hayvancılık potansiyeline sahip olduğumuz halde, her iki sektöre verilen destek ve teşviklerin hiçbir işe yaramadığı gerçeği gün ışığındadır ve bu gerçek nedeniyle vatandaşlarımız, yeni teşvik ve hibelerin de işe yaramayacağından endişe etmektedir. Daha önceleri de genç çiftçilere 30 bin TL hibe kredi verildiğini dile getiren açıklamalara da değinen yurttaşlarımız; “O dönemlerde 30 bin TL hibe alanların bu hibeyi değerlendirip, değerlendirmedikleri kontrol edildi mi? Bu konuda denetim mekanizmasının işletilmediği söylemi yaygındır ve bu bakımdan her alandaki teşvik ve destekler çok sıkı şekilde denetlenmedikçe, yine olumlu bir sonuç almak mümkün olmayacaktır…” diye kuşkularını dile getiriyorlar.

Kırsal kesimden başka yerleşim alanlarına olan göçler önlenmek isteniyorsa, göç etmek mecburiyetinde kalan kırsaldaki yurttaşlarımıza ekmek kapısı aralanmalıdır ve yöremiz kırsalındaki işsiz gençler için en ideal uğraş, hayvancılıktır. Bu insanlarımıza 30 başlık hayvan ağılları yapılarak mesleği icra etmelerine imkan tanınırsa, hem bu gençler göç etmeyecek, hem de hayvancılık sektörümüz şaha kalkacaktır. Bunu yapmak yerine arazisi olanlara 300 koyun dağıtmak göçü önleyemeyecek ve işsizliği aşağılara çekmede de hedefe ulaşılamayacaktır.  Teşvik ve hibelerde gerçek anlamda üretim ve istihdamın hedeflenmesi kaçınılmazlık arz etmektedir ve geçmiş yıllarda dağıtılan teşviklerle hibelerin bir işe yaramaması nedeninin sağlıklı şekilde sorgulanarak aynı hataların tekerrürüne meydan verilmemelidir!.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.