Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Cüneyt ARITÜRK
Cüneyt ARITÜRK

YEREL BASININ SORUNLARINI SAHİPLENEN MEHMET EMİN EKMEN’E TEŞEKKÜRLER

Mersin Milletvekili olmakla birlikte rahatlıkla Siirtli, Mardinli ve Batmanlı olarak da tanımlayabileceğimiz DEVA Partisi  Genel Başkan Yardımcısı Sayın Mehmet Emin Ekmen, YEREL BASININ SORUNLARINA sahip çıkan ilk ve tek milletvekili oldu.

Yerel basının önemine dikkatleri çeken Ekmen, DEVA Partisi Genel Başkanı Sayın Ali Babacan’ın “Yerel Basın demokrasimiz için su gibi önemlidir” sözünü de anımsatarak son dönemde yayımlanan tasarruf genelgelerinin yerel basın üzerindeki etkilerini eleştirirdi ve “13 Mayıs 2024 tarihinde Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi ve ardından Sosyal Güvenlik Kurumu’nun ilan düzenlemesi, yerel medya kuruluşlarımız için ciddi bir tehdit oluşturmaktadır” diye konuştu. Bu düzenlemelerle birlikte, ilanların %30 oranında azalmasının yerel basını mali açıdan büyük sıkıntıya soktuğunu vurgulayan Ekmen: “Geçtiğimiz yıllarda yine bir genelge ile kamunun ve belediyelerin gazetelere abone olmaları kaldırılmıştı. Bunun yanı sıra sosyal medyanın yaygınlaşmasından sonra gazetelerin reklam gelirleri %80 geriledi. Söz konusu tasarruf genelgeleri sonunda, kamuda israf yolsuzluk ve gösteriş devam etti ancak yerel basının abonelikleri kesildi. Kamu bankaları ve varlık fonuna bağlı şirketler de yerel basına ilan vermezken ulusal basına reklam vermeye devam etti” dedi.

Gerçekten, “YEREL BASIN” veya diğer tanımıyla “ANADOLU BASINI” mali açıdan sözün tam anlamıyla kıskaca alınmış durumdadır. Anadolu Basını ki, bu ülkede Kurtuluş Savaşını başlatan, şehitler veren basındır. Hasan Tahsin’ler ve benzeri nice basın kahramanları vardır. Yaygın medyanın yüzde 95’i bugün için birer yağdanlık hükmüne getirilmişlerdir. Yaygın medyada gerçekleri dile getiren bir iki Gazete, bir-iki televizyon var ama, YEREL BASININ YÜZDE 95’i ülkenin gerçeklerini haykırmakta, sesini sağır sultanlara duyurmak için bütün mali zorluklara dayanma gücü göstermektedir.

Türkiye’nin hem genelde, hem yerelde sorunlarını dile getiren YEREL BASINA karşı mali yönden uygulanan kısıtlamaları kınamak konusunda Türkiye Büyük Millet Meclisinde YEREL BASININ SESİ OLAN  Hemşerimiz DEVA Partisi  Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Sayın Mehmet Emin Ekmen’e, asırlık bir yerel gazete olan (SİİRT GAZETESİ) ve bütün YEREL BASIN adına teşekkür ediyor, başarılı çalışmalarının devamını diliyoruz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER