REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

YEREL MÜZİĞİMİZ KAYBOLUYOR

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
YEREL MÜZİĞİMİZ KAYBOLUYOR
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
36 views
27 Kasım 2017 - 9:45
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Kültürel diğer birçok öğemiz gibi yerel müziğimiz de kaybolmaya yüz tuttu. Kürtçe müzikte de Arapça müzikte de durum böyle ama, sanırım özellikle Arapça müzikte durum daha vahim. Artık eskisi kadar  yerel ve güçlü  besteler duyamıyoruz.  Olanlar da klas besteler olamıyor ve bir kaç aylık bir ömüre sahip besteler  oluyorlar.

Oysa geçmişte durum böyle değildi. Bir “Kato’lu Zeko “ bir “Evlenmem” ve daha birçok müzik parçası on yıllardan beri kulaklardan ve hafızalardan silinmedi. Hatta bestelerden vazgeçtik yeni sanatçılar da yetişmiyor. Bazılarını unutma ihtimalim olduğu için isim vermek istemiyorum ama, halen sanatlarını icra eden 5-6 sanatçımız var ve bunların yerine yeni sanatçılar yetişmiyor. Bu durum gerçekten çok üzücü bir durum.

Yerel müzikten bahsetmişken bu alandaki bir eksikliğimizden de bahsetmeden geçmek olmaz. Geçmişte çok önemli eserlerimiz ve sanatçılarımız vardı ve bunlarla ilgili hiçbir araştırma ve eserlerine yönelik bir derleme de yapılmamış durumda.

Eski sanatçılar deyince akla hep tam anlamıyla bir halk şairi olan Sabo Tete geliyor. Elbette o gerçekten büyük bir sanatçıydı. Çocukluğumuz ve ilk gençlik yıllarımızda onu düğün, sünnet ve benzeri etkinliklerde  birçok kez dinleme imkanı buldum. Başta o olmak üzere eski  sanatçılarımızın hayatlarına ve sanat çalışmalarına yönelik bir araştırma ve derleme çalışması yapılmalıdır. Bu konuda  çok geç kalmış olsak dahi her şey bitmiş değil. Halen o insanları tanıyan, o eserleri hatırlayan hemşerilerimiz vardır. İyi bir araştırma ile bunların önemli bir bölümü gün yüzüne çıkarılabilir.Yeter ki bir an önce harekete geçelim.

Bu eserlerin icra edildiği dönemlerde ses  ve görüntü kayıt cihazlarının olmadığını göz önünde bulundurduğumuzda  zamanın her geçen gün ne kadar aleyhimize işlediği ortaya çıkıyor. Bugün yaşları 70’in üzerinde olan bu sanatçılar başta olmak üzere o dönemi bilen insanlar  bir-bir aramızdan ayrıldığında, o eserleri bir daha gün yüzüne çıkarmak mümkün olamayacaktır. Çünkü bu eserler yazılı olmadığı için, kayıt altına alınamadığı için kaybolup gidiyor. Bu nedenle bir an önce kolları sıvamalı, hem yerel müziğimizi canlandırmalı hem de bu alanda zengin bir arşiv oluşturmalıyız.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.