REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

YEREL SEÇİMLER VE BÖLGEMİZ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
YEREL SEÇİMLER VE BÖLGEMİZ
4-Fatih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccccom )
14 views
18 Ağustos 2018 - 13:58
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Yerel seçimlerin de erkene alınması ihtimalinden söz ediliyor. Ancak, erkene alınması işi anayasaya bağlı bir konu. Mevcut durumda AKP’nin ve MHP’nin oyları anayasayı değiştirmeğe yetmiyor. Bunun için diğer muhalif partilerin desteği şart. CHP’nin, bu konuda iktidara destek vereceği söylentisi yalanlandı. Bilindiği gibi Mecliste grubu bulunan beş parti var. Bunlar AKP ve AKP’nin koltuk değneği hükmündeki MHP: Diğer 3 parti ise CHP, HDP ve İyi parti. Bu partilerden sadece HDP veya İYİ Partinin desteğiyle anayasayı değiştirecek çoğunluk sağlanamaz. CHP’nin değişikliği kabul etmesi gerekir.

Bu bir gerçektir ki, özellikle yerel seçimler açısından Bölgemizde siyaset kilitlenmiş durumdadır. Doğu ve Güneydoğu illerinde iki alternatif vardır. HDP ve HDP’ye karşı en güçlü parti durumunda olan AKP.  HDP’nin aldığı belediyelerin tamamına yakını bu gün atanan kayyımlarla yürütülmektedir. Yerel seçimlerde  AKP adına bu kayyımlarla seçimlere gidilmesi olasılığından bahsedilmekte. Kayyımlarla yönetilen belediyelere bunun için önemli kaynaklar aktarıldığı da bir gerçek.

Terör öncesi seçimlerde, Bölgemizde CHP oldukça güçlüydü. İşin gerçeği, geçmiş seçimlerde CHP genelde Kürtlerden oy almaktaydı. Onlar da şimdi, kendi adaylarına oy veriyorlar. MHP ise, HDP gibi ırkçı bir parti görünümü sergilediği için Bölgemizde varlık gösteremiyor. Çünkü bu iki partinin de siyaseti ırkçılık üzerinden yaptıkları ortada. Biri Türk Milliyetçiliğini, diğeri de Kürt Milliyetçiliğini kullanarak siyaset yapmaktadırlar. Bu durum, bölgemizde siyasi mücadelenin katledilmesinin müsebbibidir. Bölgemizde Kürt nüfusu çok olunca, MHP’nin bölgemizde varlık göstermesi imkânsız gibi.

Ülkemiz genelinde, yerel seçimlere katılacak siyasi parti sayısının 15 civarında olduğu belirtiliyor. Bu siyasi partilerin çoğunun adlarını bile duymuş değiliz.

Diyeceğimiz şu ki, terör ülkemizde sadece insanları değil, siyaseti de katletmiştir. Hele Bölgemizde…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.