Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Yerel Seçimlerde AKP-MHP İttifakı; Erdoğan ve Bahçeli Anlaştı!

2024 yılında yapılması beklenen yerel seçimler için partiler çalışmalarına hız verdi. Cumhur İttifakı, 31 Mart 2024’te gerçekleştirilmesi planlanan yerel seçimler için heyetler arası görüşmeleri büyük ölçüde tamamladı.

2024 yılında yapılması beklenen

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin  buluşmalarıyla heyetlerin çalışmalarına son şekil verilecek. İttifak kapsamında oluşturulan stratejinin, CHP’nin potansiyel olarak kazanabileceği iller, ilçeler ve beldelere odaklandığı göze çarpıyor.

AKP ve MHP, 30 büyükşehirde ortak adaylarla seçime girecek. Bu büyükşehirlerden Adana, Mersin ve Manisa’da 2019’daki gibi MHP’nin büyükşehir belediye başkan adayının destekleneceği, diğer büyükşehirlerde ise AK Parti ‘nin adayının destekleneceği ifade ediliyor.

Görüşmelerde deprem bölgelerinin yönetimi konusu, deprem sonrası kalkınmayı hızlandırmak amacıyla AKP’nin önerisi doğrultusunda ele alınıyor. Ancak bu illerden Osmaniye ve Adana’nın MHP’ye bırakılacağı belirtiliyor. AKP ve MHP ayrıca 27 il belediyesinde işbirliği yapacak. Bu belediyelerden 23’ünde AKP,  4’ünde ise MHP’nin adayının destekleneceği dile getiriliyor. Bu illerde, Osmaniye dışında CHP’nin yönetimindeki Kırşehir, Bartın, Amasya gibi il belediyelerinde de ittifak kapsamında MHP’li adayın destekleneceği belirtiliyor.

Cumhur İttifakı’nda yerelde işbirliği konusunda öne sürülen iddialar arasında AKP’nin HÜDAPAR’ı destekleyeceği bazı Doğu illeri vardı. Ancak 14 Mayıs’taki seçimlerde olduğu gibi, yerel seçimlerde de işbirliği kapsamında AKP’nin, HÜDAPAR’ın aday çıkarmayacağı ve AKP’nin adaylarına destek vereceği belirtiliyor. AKP’nin DSP ile yürüttüğü görüşmelerde ise tek bir yerde işbirliği yapılması kararı alındığının altı çiziliyor.