REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

YEREL SEÇİMLERDE DE, BASKIN SEÇİME GİDİLEBİLİR!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
YEREL SEÇİMLERDE DE, BASKIN SEÇİME GİDİLEBİLİR!
1-Ahmet ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.com )
6 views
28 Haziran 2018 - 13:41
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

24 Haziran 2018 Pazar günü Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem milletvekilliği için gerçekleştirilen BASKIN SEÇİMİ, yerel seçimlerde de bir baskın seçimin izleyebileceği belirtilmektedir. Normalinde 2019 yılı Mart ayının son haftasında yapılması gereken Yerel seçimlerin, 2018 yılının Ekim veya Kasım ayında yapılmak üzere öne alınması ihtimali oldukça güçlüdür. Hatta Cumhur ittifakı için en ideal tarihin 2018 yılının Ekim veya Kasım ayları olacağı özellikle vurgulanmaktadır.

Bu arada, KAYYUM atanan belediyelerin yerel seçimlerde seçmen iradesiyle kazanılması için AKP’nin özel bir çaba içinde olduğu anlaşılmaktadır. Kayyumlar tarafından yönetilen Belediyelere özel bir ilgi gösterilmesi ve kardeş belediyeler kanalıyla desteklenerek hizmet üretmelerine katkı sağlanması da bununla yorumlanmaktadır.

Bilinen diğer bir geçek de bundan böyle ekonomik tablonun giderek ağırlaşacağıdır. Bu açıdan, yerel seçim tarihinin de (baskın seçim) şeklinde öne alınmasının yüksek bir olasılık olduğu belirtilmektedir.

24 Haziran 2018 seçimlerinde, cumhurbaşkanlığı seçim sisteminin ilk cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmakla ve cumhur ittifakı da parlamento çoğunluğunu sağlamakla birlikte, AKP oylarında yüzde 8’e yakın bir düşüş olduğu gerçeği ortadadır. Ancak, bu düşüşe rağmen AKP birçok ilde yine de birinci parti olmayı başarmıştır. Bu açıdan, ekonomik göstergeler daha da bozulmadan yerel seçimlerin öne alınmasından özellikle AKP’nin kârlı çıkacağı bir gerçektir. AKP, elbette bu durumu değerlendirecek ve genel seçimlerle, cumhurbaşkanlığı seçimini öne aldığı gibi, yerel seçimleri de öne almak için gereğini yapacaktır.

30 Mart 2014’te yapılan yerel seçimleri, ülke genelinde oyların yüzde 45.6’sını alan AKP kazanmıştı. CHP yüzde 27.8, MHP ise yüzde 15.2 oy almıştı. 16 Nisan 2018’deki ‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ referandumunda İstanbul ve Ankara’da çoğunluğu kaybeden AKP bloğu, 24 Haziran seçimlerinde İstanbul’un üç bölgesinde, Ankara’nın da 1. Bölgesi hariç diğer iki bölgesinde çoğunluğu almış bulunmaktadır.

Yerel seçimlerde de ittifakların devam edebileceği, ittifaklara dahil partilerin bir araya gelerek, merkez ilçeler, bağlı ilçeler ve beldeler açısından en kuvvetli görülün partiyi destekleyebilecekleri veya en kuvvetli görülen siyasi partinin amblemi altında seçimlere gidebilecekleri de söyleniyor.

Evet, biz yerel seçimlerin de erkene alınabileceği konusunda özellikle MİLLET İTTİFAKINA dahil partileri uyaralım istedik. Sonra (bu baskın seçim de nereden çıktı) demesinler…

TAŞLAMALAR

(ATATÜRK BİLE GELSE

CHP’Yİ KURTARMAZ)

DEMİŞ EDEPSİZ EDİP

VAY UTANMAZ, ARLANMAZ

 

AŞARAKTAN ÇİZMEYİ

DAHA İLERİ GİTMİŞ

(ERDOĞAN’I, MUHAMMED

BİLE YENEMEZ) DEMİŞ

 

HER DEVİRDE ELBETTE

EDEPSİZ EDİPLER VAR

EBUCEHİL NESLİDİR

BİLESİNİZ Kİ BUNLAR

 

EBUCEHİL MİSÂLİ

EDEPSİZ EDİPLERLE

HALİMİZ NE OLACAK

BUNU SÖYLEYİN HELE

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.