REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

YEREL SEÇİMLERDE İTTİFAK ZOR İŞ!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
YEREL SEÇİMLERDE İTTİFAK ZOR İŞ!
1-Ahmet ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.com )
12 views
26 Eylül 2018 - 13:45
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Yerel seçimlerde ittifak, gerçekten zor iş. Öyle 2+2=4 türünden hesaplanamaz. Sonuç 3’te olur, 5’te olabilir. İttifak eden 2 siyasi parti düşünün. Bunlardan birinin 24 Haziran seçimlerinde bir seçim bölgesinde aldığı oy oranı yüzde 30, diğerinin yüzde 21 olsun. Bu iki oy oranının toplamı yüzde 51 olur ama sandığa gidecek vatandaşın, 24 Haziran’da olduğu gibi oy kullanacağının garantisi var mı!

Kaldı ki, yerel seçim İl Genel Meclisi ve Belediye Meclisi üyelerinin de seçilecekleri bir seçimdir. İttifak yapan siyasi partiler diyelim ki, Belediye Başkanı konusunda anlaştılar, peki meclis üyeleri için karma liste mi yapacaklar, her siyasi parti kendi listesiyle mi seçime girecek! Karma liste olsa, listeye girmeyi beklerken giremeyenler ne olacak. Hem bir siyasi parti, belediye başkanlığı için aday göstermemesini kendi partisinin seçmenlerine nasıl anlatacak.

Aslında il genel ve belediye meclisleri için KARMA LİSTE formülü uygulanabilir. Her siyasi parti kendi adaylarını açıklar. Seçmen vatandaş, listelere bakarak her partiden  tercihte bulunur. Karma liste yapar. Tabii, böyle bir seçim oldukça zordur. Listelerdeki isimlerin teker-teker okunması sorun olur.

Şunu samimiyetle söyleyelim. Cumhurbaşkanlığı seçimi ile milletvekili genel seçimde ittifak kolaydır. Ama yerel seçimlerde ittifak çetrefilli ve çok bilinmeyenli bir denklem gibidir. Getirisini, götürüsünü hesaplamak, hatta tahmin etmek bile adeta imkânsız gibidir.

Şimdi AKP ile MHP anlaştılar farzedelim. MHP İstanbul’da Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday göstermekten vazgeçti. Peki, buna karşılık şimdi elinde olan Adana Büyükşehir belediye başkanlığı için AKP’nin aday göstermemesini istemeyecek mi. AKP, Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday göstermekten vaz mı geçecek. Yoksa, düşük profilli bir aday mı gösterecek. İl genel meclisi ve belediye meclisi üyeleri nasıl belirlenecek…

Görüldüğü gibi, yerel seçimlerde ittifak kâğıt üzerinde kalacak bir formüldür. Asıl ittifakın milletle yapılması gerekir. Milletle ittifak yapmayan partiler, er-geç siyaset sahnesinden silinmeye mahkûmdurlar.

ANEKDOT

Bir siyasi partinin fanatik derecede bağımlısı olan erkek, seçim günü hanımına ısrarla söylenmiş:

-Hanım, dikkat et, yanlış oy kullanmayasın. Partimizin amblemini biliyorsun. Mührü ona bas! diye defalarca tembih etmiş.

Oy’unu kullanan hanımı eve gelince de yine merakla:

-İnşallah yanlış oy kullanmadın! demiş.

Hanımı cevap vermiş:

-Valla, senin partine oy vermek içimden gelmedi. Babamın partisine oy verdim!

TAŞLAMALAR

TÜRKİYE’DE ADALET

BAĞIMSIZDIR ELBETTE

TALİMAT VERİLEMEZ

SAVCI VE HÂKİMLERE

 

BU ÜLKEDE HAZRET-İ

ÖMER’İN ADALETİ

KAİMDİR UNUTMAYIN

ANIMSAYIN ÖMER’İ

 

KİMİN HADDİNE DÜŞMÜŞ

HÂKİMLERE TALİMAT

VERSİN BU HİÇ MÜMKÜN MÜ

HÂKİM, ÖMER’DİR BİZZAT

 

(ADALETE TALİMAT

VARDIR) DİYEN MÜNAFIK

ADALETE İFTİRA

ETMEYİ BIRAK ARTIK!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.