Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Fatih ARITÜRK
Fatih ARITÜRK

YEREL SEÇİMLERE 4,5 AY KALA!

31 Mart 2024 tarihinde yapılacak yerel seçimler Türkiye’nin geleceği açısından büyük önem taşımaktadır. Büyükşehir Belediye Başkanlıkları yanı sıra diğer il, ilçe ve belde belediye başkanları, belediye meclisi üyeleri, il genel meclisi üyeleri, muhtarlar ve ihtiyar heyetleri bu seçimle belirlenecek.

31 Mart 2024’te yapılacak yerel seçimler, Türkiye açısından çok önemli değişikliklerin gerçekleşeceği gün olabilir. Mühür, vatandaşların elinde olacak, vatandaşlar, sandık başlarına giderek  oylarını kullanacaklardır. Yani, 31 Mart günü, mühürlerin halkta olduğu gündür. Mührü kaptırdıktan sonra da ah-vah etmenin bir anlamı kalmaz.

31 Mart 2024 yerel seçimlerinde ittifaklar olur mu, olmaz mı bilmiyoruz. Ama ittifaklar olacaksa, bunun çalışmalarına derhal başlanmalıdır.  Daha seçimlere 4,5 ay var, denilerek siyasi partiler rehavete kapılırlarsa çok kayıpları olur. 4,5 ay özellikle ittifaklar açısından çalışmaların başlatılması için hatta kısa süre sayılabilir. Bu açıdan siyasi partiler çalışmalarını başlatmalıdırlar. Nitekim, AKP daha şimdiden aday tespiti çalışmalarına başlamış bile. Öyle anlaşılıyor ki Cumhur ittifakı mensubu siyasi partiler yine iş birliği içinde olacaklar. Bilinmeyen husus Millet ittifakının ne yapacağıdır.

Başta İstanbul Büyükşehir Belediyesi olmak üzere, özellikle büyükşehir belediyeleri büyük önem arzetmektedirler. Bunu da belirtmekte yarar var. Yerel seçimlerde alınacak sonuçlar, genel seçimler açısından gerçek bir anket, hatta yönlendirici olacaktır. Evet, yerel seçimlerde siyasi partilerin alacakları oylar, genel seçimler açısından çok önemlidir.

Unutmayalım, 31 Mart günü sandıkların açılmasından ve sayılmasından sonra, 1 Nisan günü Türkiye’de çok şeyler değişmiş olabilecektir. Farklı bir Türkiye ile karşı karşıya kalabiliriz. Oyların genel dağılımı, herkese ve herkesime mesajlar verecektir. Başta iktidar ve Ana muhalefet partisi ile mecliste bulunan diğer siyasi partilerin yanı sıra, mecliste temsil edilmeyen partiler için de verilmiş mesajlar olacaktır. Seçmenlerden gelen bu mesajlar okunduğu zaman, belki de, Türkiye’nin kabuğunu değiştirmek istediği gerçeği ortaya çıkacaktır.

Seçim anketlerinin ne derece ciddi olduklarına karar veremiyoruz ama,özellikle büyükşehir belediyeleri ve İl Genel Meclisleri için 31 Mart’ta kullanılacak oylar, genel seçimler açısından çok önemli mesajlar içerecektir.

Gerçi, yerel seçimlerde, seçim barajı seçim bölgeleri çapında uygulanır. Yani, Türkiye’nin genelinde yüzde yedi oy potansiyeline ulaşmayan partiler arasında, seçime girdikleri il, ilçe ve beldelerde yerel barajı aşarak, Belediye Başkanlıkları, İl Genel ve Belediye Meclis üyeleri çıkarabilecek partiler olacaktır. Özellikle, küçük seçim bölgelerinde siyasi partilerden çok, vatandaşlar, adayların kendilerine oy vereceklerdir. Çünkü, küçük yerleşim ünitelerinde, insanlar, birbirlerini yakından tanırlar. Hele bölgemizde aşiretlik, şeyhlik gibi feodal yapının etkisiyle, en silik partilerin adaylarının kazanmaları yanında, bağımsız adayların da kazanmaları mümkün olabilir.

Evet, 31 Mart 2024, Türkiye tarihi açısından önemli bir gün olacak, yapılacak yerel seçimlerin sonuçları, genel seçimlerin muhtemel sonuçlarını belirlemek açısından gerçek bir anket olacaktır.

Siyasi partilere tavsiyemiz, (daha vakit var) demeden, yerel seçimler için kolları şimdiden sıvamaları ve ittifaklara gidilecekse, bir an önce çalışmalara başlamalarıdır.

Siyasi partilere tavsiyemiz, şimdiden kolları sıvasınlar. Sona kalan, dona kalır unutmasınlar!

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER