REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

YEŞİLLİĞE İHTİYACIMIZ VAR

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
YEŞİLLİĞE İHTİYACIMIZ VAR
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
11 views
08 Kasım 2017 - 11:30
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt, son yüzyılda bitki örtüsünü  önemli ölçüde kaybetti. Geçen yüzyılın başlarına kadar yetişkin ağaçlarla dolu olan bir çok yerde bugün insanın gözleri yeşili arar hale geldi. Buna en güzel örnek olarak Botan Vadisini verebiliriz. O dönemlerde Siirt’te görev yapan Kilis’li askeri doktor Ahmet Bey’in  yazdığı hatıratından okuduğumuz kadarıyla Botan Vadisi  iki üç insanın bile  zor sarabileceği  yetişkin ağaçlarla doluymuş. Bu gün onlardan bir eser yok. Bu vadide bazen kilometrelerce yol yürürsünüz ancak birkaç tane cılız ağaca rastlayabiliyorsunuz.

Daha yakın bir tarihten örnek verelim. Bugün yaşları 50’ler civarında olanlar çok iyi hatırlarlar. Tillo yolu üzerindeki Zevye Mezarlığının üstünde bulunan ve adını üzerinde bulunan asırlık dev bıtım ağaçlarından oluşan Bıtımlık semtinde de bugün tek bir bıtım ağacına rastlamak mümkün değil ve burayı da 20-30 yıllık bir süreçte yeşil alandan beton alana çevirmeyi çok güzel bir şekilde başardık.

Daha eski bir tarihten örnek vereyim. Daha önceki tarihlerde yazdığım, bazı yazılarda da belirttiğim üzere; Ünlü Osmanlı Seyyahı Evliya Çelebi, Seyahatname adlı kitabının Siirt’le ilgili bölümünde Diyarbakır’dan Siirt’e kadar balta girmemiş ormanlardan geçerek geldiğini yazıyor. Aynı yolda ilerlediğimiz zaman maalesef  ki yalnız Siirt topraklarında değil, Batman ve Diyarbakır il sınırları içerisinde de bırakın ormanı doğru dürüst bir ağaçlık alana rastlayamıyoruz.

Zararın neresinden dönülürse kardır, bir an önce başımızı ellerimizin arasına alıp derin-derin düşünmeliyiz. Bu konuda gerekli önlemleri almadığımız takdirde gelecek nesillere nasıl bir dünya bırakacağımızı şöyle bir gözlerimizin önüne getirelim, sanırım hepimiz şöyle bir irkiliriz.

Gelecek nesillerimiz adına da olsa, bir an önce harekete geçmeliyiz. Hazırlanacak programlar dahilinde devasa boyutlarda ağaçlandırma çalışması yapalım. Meyve ağacı dikilecek yerlere meyve, orman ağacı dikilecek yerlere orman türü ağaçlar dikelim. Tıpkı 2000-2004 yılları arasındaki fıstık dikim projesi gibi. Bunu yapmak boynumuzun borcudur. Kamu yönetimi ile STK’larıyla ve toplumun her bireyiyle hepimiz bu borcu bir an önce ödemeye başlayalım. Hem de hazır fidan dikim mevsimindeyken.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.