Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Ayhan MERGEN
Ayhan MERGEN

YETİŞKİNLER VE HALK EĞİTİM; ADEM İLE ÇATOM

Kalkınmakta olan ülkelerde birçok sektörde olduğu gibi, ülkemizde de eğitim sektöründe aksamalar ve sorunlar yaşanıyor ve bu sorunları, aksamaları birçok başlık altında sıralamak mümkün.

Bunlardan önemli gördüğüm iki tanesine ve bu iki sorunun yol açtığı olumsuzlukları gidermek için harcanan çabalara  değinmek istiyorum.. Bu gibi ülkelerde eğitim alanındaki en büyük sorunlardan biri, okullaşma oranıdır.. Yüzde 100 okullaşma oranını yakalayabilen bir ülke yoktur.

Örnek olarak ülkemizde bile Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana, geçen 99 yıllık sürede harcanan onca yoğun çabalara, düzenlenen kampanyalara rağmen henüz bu hedefe ulaşılamadı.

Az ya da çok, her ülkede belirli bir kesim çok çeşitli nedenlerle eğitimden mahrum kalıyorlar.. Birçok ülke örgün öğrenim çağına çıktıktan sonra bu kesimin belirli bir eğitim düzeyine ulaşma ve hatta bir meslek sahibi olmalarını sağlamak amacıyla çeşitli yöntemlere başvurmaktadır.

Ülkemizdeki uygulamada en başta okuma yazma kursları, açık öğretim ile mesleki beceri kurslarını görüyoruz.

Birinci ve ikinci kademe olarak iki düzeyde gerçekleştirilen bu kurslar Halk Eğitim Merkezlerine bağlı olarak okullarda, ceza ve tutuk evlerinde, kısa adı ADEM olan Aile Destek Merkezleri ile Güneydoğu Anadolu Bölge Kalkınma İdaresine bağlı olarak faaliyet gösteren kısa adı ÇATOM olan Çok Amaçlı Toplum Merkezlerinin yanında uygun olan her yerde açılabilmektedir.

Burada okuma yazmayı öğrenen ve ilkokul diploması sahibi olan kişiler, Açık Öğretim uygulaması sayesinde eğitimlerini sürdürebilmekte ve yüksek öğrenim mezunu olabilmektedirler.. Bunlara bu süreçte takviye kursları da aynı usullerle açılmaktadır.

Yine aynı şekilde küçük yaşlarda bir meslek sahibi olamamış kişilere yönelik çalışmalar da yine Halk Eğitim  Merkezleri aracığıyla çiftçilik ve hayvan bakıcılığından bebek ve yaşlı hasta bakımına kadar yüzlerce alanda mesleki beceri kursları açılmaktadır.

Olayın bir de hobi tarafı bulunmaktadır.. Her yaştan insanımız sanat veya sporun herhangi bir dalına ilgi duyabilmekte, ancak çeşitli nedenlerle bunu gerçekleştirememekte veya boş zamanlarını yararlı işlerle değerlendirmek isteyebilirler.. Bunlar içinde Halk Eğitim Merkezleri ile ADEM ve ÇATOM ile bazı yerlerde belediyeler devreye giriyor.

Bu konuyu bir başka yazımızda Siirt özelinde yapılan çalışmalar eksenin de ele almaya devam edeceğiz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER