Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Ayhan MERGEN
Ayhan MERGEN

YETİŞKİNLERİN EĞİTİMİ; HALK EĞİTİM, ADEM VE ÇATOM (2)

Bir önceki yazımızda okuma çağında öğrenim görme imkanı bulamamış ya da çeşitli nedenlerle ilgi duyduğu alanlarla uğraşma imkanı bulamamış kişilere yönelik olarak yürütülen çalışmaları ele almış ve ileriki günlerde Siirt özelinde bu çalışmaları özetleyeceğimi ifade etmiştim.

Yetişkinlerin eğitimi denilince ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de ilk akla gelen kurum Halk Eğitim Merkezi Müdürlükleridir.. İl merkezi dahil, bütün ilçelerde faaliyet gösteren bu kurumlarımız uzun yıllar boyunca sınırlı alanlarda eğitim vermekle yetindiler.. Kalorifer ateşçiliği, birinci ve ikinci kademe okuma yazma, biçki dikiş, nakış, makrome ve belki bunlara bir iki hobi alanı dahil edilebilir.

Ancak bu kurumlar son yıllarda gerçekten büyük bir atılım gerçekleştirerek olmaları gereken bir konuma geldiler.. Artık yüzlerce çeşit alanda kurslar açılıyor ve bu kursların bir bölümünde bulundukları il veya ilçenin ihtiyaç duyduğu alanlarda usta yetiştirmeye yönelik eğitim veriliyor.. Bilgisayar programcılığı ve üç d yazılım programından sıhhi tesisat, elektrik tesisatı ve boyacılığa  kadar çok değişik alanlarda uzman veya usta yetiştirilmektedir.. Bu yolla bazı  vatandaşlarımız bir meslek sahibi olurken, diğer kesimlerde ihtiyaç duydukları elemanları rahat bir şekilde bulabiliyorlar.

Bir örnek vermek gerekirse; Siirt  merkez İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü 2022-2023 eğitim ve öğretim yılı için 300’e yakın alanda kurs açmayı planlıyor.. O kadar ilginç ve yararlı kurslar var ki, insan gerçekten seviniyor.. Bir kaç örnek vermek gerekirse, çeyiz ürünleri hazırlama, bootstrap  eğitim, bilgisayar yazılım programları, yüzme kursları, erkek kuaförlük, 3 D yazıcı, arıcılık, bahçe düzenlemesi,  kuaförlük, stilistlik, Kuranı Kerim öğretimi ve cenaze hizmetleri gibi.. O listeyi edinip incelemenizi ve  sizin ilgi alanınıza giren ya da ihtiyaç duyduğunuz bir mesleğe ilişkin kursa yazılmanızı öneririm.

Bu arada Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü yetkililerini kutlarım.. Onlar, bu kursları planlamışlar ve bize  düşen bunlardan istediğimiz birini seçip, ücretsiz olarak kayıt yapmak ve sonunda ya güzel bir hobi ya da gelir getirici bir meslek sahibi olmaktır.

Bu arada örnek çalışmaları ile ön plana çıkan Eruh Halk Eğitim Merkezinden söz etmemek haksızlık olur.. Çok yönlü çalışmalar yürüten ve seramik tesisatçılığından üniversiteye ve hazırlık kurslarına kadar değişik kurslar açan bu kurumumuz özellikle unutulmaya yüz tutan şal-şepik kumaşı ile dejenerasyona uğrayan bıttım sabununu aslına uygun olarak üretiyor.. Bana göre bu iki çalışma her şeyin  ötesinde takdir edilmesi gereken çalışmalardır.

Bu konuyu yarınki  yazımızda da ele almaya devam edeceğiz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER