Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Ayhan MERGEN
Ayhan MERGEN

YETİŞKİNLERİN EĞİTİMİ; HALK EĞİTİM, ADEM VE ÇATOM (3)

Yetişkinlerin eğitimi ve bu alanda faaliyet gösteren kurumlarımızı Siirt özelinde ele almaya devam ediyoruz.

Çok önemli fonksiyonları gören Halk Eğitim Merkezlerinin en büyük dezavantajları, daha resmi ve daha çok kurallarla bağlı olarak yürütülmesidir.. Bu kursların görünümü bir okulundan farklı değildir.. Oysa, yine bu yazıda ele alacağım, Aile Destek Merkezleri ile Çok Amaçlı Toplum Merkezleri bundan çok daha farklı bir görünüm sergiliyorlar.

Bu iki kurumdan daha eski bir geçmişe sahip olan ÇATOM’dan yani çok amaçlı toplum merkezinden söz edecek olursak, burada da ADEM gibi yalnız bayanlara yönelik eğitim veriliyor.. Bayanların ihtiyaç duyduğu mesleki alanlarla hobi olarak ilgilenecekleri çeşitli sanat dallarında eğitimler veriliyor.

Burasının ve ADEM’in Halk Eğitim Merkezlerinden farkları, bayanlar için bir ev veya bir arkadaş ortamı oluşturmalarıdır.. Bayanlar burada  bir yandan bilgilerine yeni bilgiler katarak yeni davranış biçimleri kazanıp ve hatta bir meslek sahibi olurlarken, kendilerini misafirlik ortamında buluyorlar.. Üstelik çocuklu olan anneler için bu kurumların bünyesinde hizmet veren kreş ve ana sınıflarda ayrı bir rahatlık sağlıyor.

İlimizde ÇATOM Zevye Mezarlığının yanında  bulunan iki katlı bir binada hizmet veriyor.. ADEM ise birden çok yerde hizmet veriyor.. Ulus Mahallesinde Babudarp Camiinin çaprazında yer alan çok katlı bina ile Barış Mahallesinde bulunan merkezde çok yönlü mesleki ve kültürel çalışmalar yürütülmektedir.

Yaptıkları çalışmalara yakından şahit olduğum ve takdir ettiğim Siirt Halk Eğitim Merkezi Müdürü M.Saraç Batur, Eruh Halk Eğitim Müdürü Seyfettin Çelik hocalarla  ÇATOM yöneticisi Pelin Demirhan  Ertekin ile çalışmaktan hiçbir zaman yorulmayan ADEM sorumlusu Nurten Temiz’i kutluyorum.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER